تصویری... توپولوف، هواپیمایی که معمولا سالم به زمین نمی‌نشیند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

نام هواپیمای توپولوف بیش از هر نام دیگری با سوانح هوایی گره خورده است. در طی چند دهه گذشته این نوع هواپیما، بیش از هر هواپیمای دیگری سقوط کرده است. اگر چه گفته می‌شود در اکثر موارد این حوادث، عامل اصلی فرسودگی هواپیما و عدم انجام تعمیرات و کنترل‌های دوره‌ای منظم بوده لیکن سقوط هواپیمای رئیس‌جمهوری لهستان، بر این فرضیه که تنها توپولوف‌های قدیمی سقوط می‌کنند، خط بطلان کشیده است.

علیرغم اینکه هواپیماهای روسای جمهور به طور معمول از استانداردهای ایمنی کافی برخوردارند، یک توپولوف 154 نیروی هوایی لهستان در 10 آوریل 2010 در نزدیکی فرودگاه اسمالنسک در غرب روسیه سقوط کرد. بر اثر این حادثه، لخ کاچینسکی، رئیس جمهوری لهستان و همسرش و هیاتی بلندپایه که برای حضور در هفتادمین سالگرد کشتار کاتین راهی روسیه بودند، کشته شدند. در این حادثه، علاوه بر رئیس‌جمهوری لهستان، وزیر امور خارجه، رئیس ستاد مشترک ارتش، رئیس بانک مرکزی و چند عضو پارلمان آن کشور نیز جان خود را از دست دادند.

لاشه هواپیمای رئیس‌جمهوری لهستان
لاشه هواپیمای رئیس‌جمهوری لهستان

توپولوف 154 اولین بار در نزدیکی فرودگاه رازیون پراگ سقوط کرد. درباره این حادثه که در 19 فوریه 1973 رخ داد، گفته می‌شود مشکلات سیستم تثبیت‌کننده افقی هواپیما دلیل حادثه بوده است. پس از این حادثه مشکل مذکور در بقیه توپولوف‌ها اصلاح شد. بخش اعظم مسافران این هواپیما در لحظه سقوط کشته نشدند، بلکه در آتش‌سوزی پس از سقوط جان باختند. 66 نفر از 100 مسافر این هواپیما در آتش سوختند.

لاشه یک فروند توپولوف که در سال 1973 در نزدیکی پراگ سقوط کرد
لاشه یک فروند توپولوف که در سال 1973 در نزدیکی پراگ سقوط کرد

در سال 1977 دولت لیبی 6 توپولوف 154 را اجاره کرده بود تا حجاج این کشور را بین فرودگاه بنغازی و فرودگاه جده جابجا کند. یکی از توپولوف‌ها در 2 دسامبر 1977 به دلیل اتمام سوخت، در نزدیکی بنغازی سقوط کرد. از مجموع 159 مسافر و 6 نفر کادر پرواز این هواپیما، 59 نفر کشته شده و 109 نفر جان سالم به در بردند.

لاشه یک فروند توپولوف متعلق به خطوط هوایی لیبی
لاشه یک فروند توپولوف متعلق به خطوط هوایی لیبی

در 8 جولای 1980 یک توپولوف 154 دیگر از فرودگاه آلماتی به مقصد فرودگاه سیمفروپول اوکراین پرواز کرد. در حالی که هواپیما در ارتفاع 500 پایی قرار داشت و در حال افزایش ارتفاع بود، ناگهان باد شدیدی شروع به وزیدن کرد و سینه هواپیما را هل داد و نیروی پیشران هواپیما را خنثی کرد. با سقوط هواپیما، 156 مسافر و 10 نفر کادر پرواز آن کشته شدند.

لاشه یک فروند توپولوف از آلماتای به سیمفرپول اوکراین در حال پرواز بود
لاشه یک فروند توپولوف از آلماتای به سیمفرپول اوکراین در حال پرواز بود

در 17 نوامبر 1981 یک توپولوف 154 که از کراسنویارسک به نوریلسک در اتحاد جماهیر شوروی سابق پرواز می‌کرد، به دلیل مشکلات حین فرود در فرودگاه مقصد دچار حادثه شد و 99 نفر از مجموع 167 مسافر آن کشته شدند.

در سال 1984 نیز یک هواپیمای توپولوف 154 در فرودگاه تستنترالسنی شهر امسک شوروی سابق دچار حادثه شد. این هواپیما که 174 نفررا بین شهرهای کراسنودار و نووسیبیرسک جابجا می‌کرد، در فرودگاه شهر امسک توقف بین‌راهی داشت. هنگام پرواز مجدد با یک خودروی فرودگاه که برای کارهای تعمیراتی روی باند فرودگاه حاضر بود برخورد کرد و 174 سرنشین هواپیما و 4 سرنشین خودرو کشته شدند.

در 23 دسامبر همان سال، موتور شماره 3، یک توپولوف دیگر لحظاتی پس از پرواز از فرودگاه کراسنویارسک شوروی آتش گرفت و خلبان را ناچار به فرود اضطراری کرد. در حین فرود هواپیما به زمین برخورد کرد و 110 سرنشین آن کشته شدند. یک نفر از این حادثه جان سالم به در برد.

در 10 جولای 1985 یک توپولوف 154 که بین شهرهای قرشی (نخشب)، اوفا و سن‌پترزبورگ شوروی سابق (آن زمان لنینگراد نامیده می‌شد) پرواز می‌کرد در نزدیکی شهر اوچ‌قدوق در ازبکستان فعلی سقوط کرد. در اثر این حادثه 200 نفر جان باختند.

در 3 جولای 1994 نیز یک توپولوف که 124 سرنشین را ایرکوتسک به مسکو می‌برد، سقوط کرد و همه 124 مسافر آن و یک نفر دیگر که در محل سقوط حضور داشت، کشته شدند.

در 6 ژوئن 1994 به دلیل نقص فنی سیستم خلبان خودکار، یک توپولوف در چین سقوط کرد و 160 سرنشین آن سقوط کردند. این توپولوف بین شهرهای شی‌آن و گوانگجو در حال پرواز بود.

لاشه یک فروند توپولوف پس از سقوط در ازبکستان
لاشه یک فروند توپولوف پس از سقوط در ازبکستان

کشور کوبا در 29 آگوست 1998 به جمع کشورهایی که توپولوف در آنها سقوط کرده پیوست. یک توپولوف 154 متعلق به شرکت هواپیمایی کوبانا که بین شهرهای کیتو و گوایاکیول در حال حرکت بود، دچار نقص فنی شده و سقوط کرد. 70 نفر از مسافران هواپیما و 10 نفر از افراد حاضر در محل حادثه کشته شده و 21 نفر جان سالم به در بردند.

در 24 فوریه 1999 کشور چین باز هم شاهد سقوط توپولوف 154 بود. پروازی که بین شهرهای سیچوان و چجیانگ در حال انجام بود، در منطقه ونژو سقوط کرد و 50 مسافر و 11 خدمه پرواز کشته شدند.

در 12 فوریه 2002 توپولوف شرکت ایران ایرتور از فرودگاه مهرآباد به مقصد فرودگاه خرم‌آباد پرواز کرد. این توپولوف در ارتفاع 9100 پایی به ارتفاعات سفیدکوه در نزدیکی کرمانشاه برخورد کرد و همه 107 مسافر و 12 خدمه آن کشته شدند.

سقوط یک فروند توپولوف در نزدیکی فرودگاه خرم آباد
سقوط یک فروند توپولوف در نزدیکی فرودگاه خرم آباد

یک توپولوف 154 دیگر که در اختیار شرکت ایران ایرتور بود، در 1 سپتامبر 2006 در فرودگاه مشهد در آتش سوخت و 28 سرنشین آن کشته و 128 نفر نجات یافتند. این پرواز از مبداء بندرعباس صورت گرفته بود.

در 15 جولای 2009 یک توپولوف 154 که در اختیار شرکت هواپیمایی کاسپین ایران بوده و در حال پرواز از فرودگاه امام خمینی تهران به مقصد ایروان در ارمنستان بود، در نزدیکی قزوین دچار نقص فنی شد و سقوط کرد. همه سرنشینان این هواپیما که شامل 153 مسافر و 15 خدمه پرواز بودند، کشته شدند.

سقوط یک فروند توپولوف درنزدیکی قزوین
سقوط یک فروند توپولوف درنزدیکی قزوین

در 7 سپتامبر 2010، توپولوف پرواز مسیر اوداچنی به مسکو در روسیه دچار مشکل شد. به گفته خلبان، سیستم‌های الکترونیکی، سیستم‌های ناوبری و سیستم‌های سوخت‌رسانی‌ هواپیما از کار افتادند. هواپیما در نزدیکترین فرودگاه ممکن که فرودگاه ایژما بود، فرود اضطراری کرد. همه سرنشینان و کادر این پرواز در سلامت کامل به زمین نشستند. بعدها از کادر پرواز این هواپیما تقدیر به عمل آمد.

در 4 دسامبر 2010 توپولوفی که برای پرواز میان فرودگاه ونوکووا مسکو به فرودگاه اویتاش در مخاچ‌قلعه استفاده شده بود دچار نقص فنی شد و درخواست فرود اضطراری در فرودگاه دوموده دوو کرد. در این حادثه دو سرنشین هواپیما کشته شده و 92 نفر دیگر زخمی شدند.

سانحه توپولوف در پرواز مشهد
سانحه توپولوف در پرواز مشهد

حوادث متعددی دیگر نیز برای توپولوف 154 رخ داد و منجر به ممنوعیت پرواز این هواپیما در آسمان اکثر کشورهای اروپایی و همچنین برخی کشورهای دیگر شد. در آخرین حادثه توپولوف 154 که 25 دسامبر 2016 رخ داد، 84 مسافر و 8 خدمه پروازی که از فرودگاه سوچی روسیه به مقصد پایگاه هوایی حمیمیم سوریه، بر اثر سقوط در دریای سیاه، کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید