اردوغان: برپایی منطقه امن در سوریه را با ترامپ بررسی می‌کنم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، اعلام کرد ایجاد منطقه امن در سوریه را با دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا بررسی خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، اردوغان در سخنرانی خود در استانبول گفت که شهرهای جنوبی ترکیه از جمله غازی عنتاب، کلیس، شانلی اورفه، در صورت عدم ایجاد منطقه امن در سوریه در معرض خطر خواهند بود.

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به همکاری کرد‌ها و آمریکا در سوریه گفت که برخی به دنبال تشکیل دولت جدیدی در شمال این کشور هستند.

اردوغان افزود کشورش هرگز اجازه تشکیل چنین دولتی را نخواهد داد. وی بر ایجاد منطقه امن در سوریه تاکید کرد.

وی درباره عملیات «سپر فرات» بیان داشت: «به شهر الباب (شمال سوریه) رسیدیم و نیروهای ما این شهر را از چهار قسمت محاصره می‌کنند، به زودی شهر آزاد خواهد شد و الباب بار دیگر میزبان ساکنان اصلی خود خواهد بود.»

عملیات «سپر فرات» را از چند ماه پیش نیروهای ارتش آزاد سوریه با پشتیبانی ارتش ترکیه آغاز کردند. هدف از این عملیات دور راندن شبه نظامیان داعش و شبه نظامیان کُرد از مناطق هم مرز با ترکیه است.

اردوغان گفت که ترکیه «نزدیک به ۲۰ میلیارد دلار برای پنناه جویان سوری هزینه کرده است. این مبلغ کم نیست. غرب ثروتمند کجاست؟»

او همچنین افزود که اتحادیه اروپا وعده داده بود از ابتدای جولای، ۳ میلیارد یورو برای کمک به پناه جویان به ترکیه بدهد اما تاکنون تنها ۶۷۷ میلیون یورو کمک کرده است، «این ملیارد‌ها که اتحادیه اروپا وعده آن را داده کجاست؟»

رئیس جمهور ترکیه گفت که در سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۶ هزار نفر از پناه جویان سوری در دریای مدیترانه جان خود را از دست دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید