قانونگذران امریکایى: ایران پول دریافتی از آمریکا را هزینه تروریسم می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تعدادى از قانونگذاران آمریکایی می‌گویند ایران پول نقد دریافتی از آمریکا را که از دارایى هاى آزاد شده تهران برپایه توافق هسته اى پرداخت شده، برای تشدید عملیات نظامی‌اش در منطقه و حمایت از تروریسم در سوریه، یمن و عراق هزینه کرده است.

اما ژنرال جوزف دانفورد رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، در نامه اى غیر محرمانه که هفته پیش به سناتورهاى کنگره فرستاده، ابراز عقیده کرده که معتقد نیست ایران کل مبلغ یک میلیارد و هفتصد میلیون دلاری را که دولت آمریکا چندی پیش به تهران پرداخته، صرف خرید تجهیزات نظامى کرده باشد.

او در عین حال افزوده است که ایران با سرعتی فزاینده در مسیر تقویت ماشین نظامی‌اش حرکت می‌کند و این امر در میان متحدان منطقه‌ای آمریکا و دیگر طرف‌ها، مایه نگرانی جدی است.

به گزارش «واشنگت فرى بیکن»، ژنرال دانفورد در پاسخ به پرسش‌های ۱۸ سناتور کنگره آمریکا نوشته است: «ایران همچنان در پی دستیابی به سیستم‌های موشکی جدید و روزآمد کردن تجهیزات نظامی مستعمل‌اش به ویژه هواپیما‌ها و شناورهای دریایی است».

این ژنرال آمریکایی ادامه داده است: «البته در این نکته تردیدی نیست که ایران در حال طراحی و ساخت موشک‌های جدید است؛ اما پنتاگون اطمینان دارد بخش اعظمی از ۷. ۱ میلیارد دلار مورد بحث صرف بهبود شرایط اقتصادی این کشور شده است».

دانفورد همچنین در نامه خود تاکید کرده که توسعه توان نظامی ایران باعث نگرانى زیادی را در میان متحدان منطقه‌ای آمریکا و طرفهاى دیگر بوجود آورده است

ژنرال دانفورد در پاسخ به پرسش گروهی از قانونگذاران کنگره ازجمله تد کروز، سناتور جمهوری خواه ایالت تگزاس و ۱۷ سناتور دیگر گفت: «ارزیابی‌های اطلاعاتی نشان می‌دهد ۷. ۱ میلیارد دلار پول بلوکه شده‌ای که آمریکا به ایران پرداخت کرد احتمالا غالبا صرف امور اقتصادی، نوسازی و تنوع منابع درآمدی شده است. اما اعضای کنگره آمریکا همچنان معتقدند ایران بخشی از ۷. ۱ میلیارد دلار مورد بحث را به خرید اسلحه و توسعه توان نظامی و موشکى خود اختصاص داده است».

نمایندگان کنگره آمریکا در حال بررسى طرحى جدید براى اجرای تحریم هاى تازه علیه ایران به دلیل ادامه حمایت تهران از تروریسم، نقض حقوق بشر و توسعه برنامه موشکی هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید