تصویب قطعنامه شورای امنیت در محکومیت شهرک‌سازی اسرائیل.. آمریکا وتو نکرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با خودداری آمریکا از رای‌دادن، شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌ای را تصویب کرد که از اسرائیل می‌خواهد شهرک‌سازی در قدس شرقی و کرانه باختری را متوقف کند.

اگر چه ایالات متحده در یک کنش بی‌سابقه، از وتوی این قطعنامه خودداری کرد، 14 عضو دیگر شورای امنیت به آن رای مثبت دادند.
تصویب این قطعنامه با تشویق حاضران مواجه شد. در هشت سال گذشته، هیچ قطعنامه‌ای درباره روابط اسرائیل و فلسطین تصویب نشده بود.

این قطعنامه به پیشنهاد کشورهای ونزوئلا، مالزی، زلاندنو و سنگال برای رای‌گیری در شورای امنیت مطرح شد. مصر با اینکه اولین پیشنهاد دهنده این قطعنامه بود، پس از تماس تلفنی دونالد ترامپ با عبدالفتاح سیسی، خواستار به تعویق انداختن رای‌گیری شد.

دنی دانون، سفیر اسرائیل در سازمان ملل گفت کشورش انتظار داشت که آمریکا این قطعنامه را وتو کند. در سال 2011 واشنگتن یک قطعنامه مشابه را وتو کرده بود.

سفیر اسرائیل در سازمان ملل گفت: من مطمئنم که دولت جدید آمریکا و دبیرکل جدید سازمان ملل، مرحله جدیدی در روابط اسرائیل و فلسطین آغاز خواهند کرد.

این قطعنامه از دولت اسرائیل می‌خواهد فورا شهرک‌سازی در سرزمین‌های فلسطینی و همچنین قدس شرقی را به شکل کامل متوقف کند.

همچنین شهرک‌های اسرائیلی را غیرقانونی به شمار آورده و این شهرک‌ها را مانعی در مسیر راه حل دو دولت، که اجازه تشکیل یک دولت فلسطینی در کنار دولت اسرائیل را می‌دهد، می‌داند.

شهرک‌های اسرائیلی در سرزمین‌های اشغالی از مهم‌ترین موضوعات مورد اختلاف اسرائیل و فلسطین و از مهم‌ترین موانع رسیدن به صلح است. این شهرک‌ها در مناطقی ساخته شده‌اند که فلسطینی‌ها می‌خواهند بخشی از دولت آینده آنها باشد.

نبیل ابو ردینه، سخنگوی رسمی رئیس تشکیلات خودگران فلسطین، درباره این قطعنامه گفت: این قطعنامه سیلی محکمی به سیاست‌های اسرائیل بود و با اجماع بین‎المللی کامل شهرک‌سازی‌ها را محکوم کرده و راه‌حل دو دولت را مورد حمایت قرار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید