4 کشور قطعنامه‌ای برای توقف شهرک‌سازی اسرائیل به شورای امنیت ارائه کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گفته منابع دیپلماتیک، اعضای شورای امنیت عصر روز جمعه درباره قطعنامه‌ای که از اسرائیل می‌خواهد شهرک‌سازی در قدس شرقی و کرانه باختری را متوقف کند، رای‌گیری خواهند کرد. کشورهای زلاندنو، ونزوئلا، سنگال و مالزی این قطعنامه را پیشنهاد کرده‌اند.

روز جمعه، چهار کشور در شورای امنیت این قطعنامه را پیشنهاد کردند و منابع دیپلماتیک پیش‌بینی می‌کنند، عصر جمعه در این‌باره رای‌گیری شود. زلاندنو، ونزوئلا، سنگال و مالزی، چهار کشوری هستند که شامگاه پنج‌شنبه به مصر اطلاع دادند در صورتی که نخواهد برای توقف شهرک‌سازی اسرائیل، به شورای امنیت پیشنهاد رای‌گیری دهد، این چهار کشور این حق را برای خود محفوظ می‌دارند.

از سوی دیگر، ریاست جمهوری مصر اعلام کرد که در پی تماس دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده آمریکا با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، این کشور با به تعویق انداختن این رای‌گیری موافقت کرده است.

به گزارش رویترز این چهار کشور در نامه‌ای به مصر نوشتند: "اگر مصر تصمیم بگیرد که نمی‌تواند برای دعوت به رای‌گیری در 23 دسامبر فعالیت کند و یا اگر تا پایان مهلت مشخص، مصر پاسخی به این نامه ندهد، هیات‌های این چهار کشور حق پیشنهاد قطعنامه و فعالیت برای اجرای رای‌گیری در نزدیکترین زمان ممکن را برای خود محفوظ می‌دارند."

براساس این نامه، عدم اجرای رای‌گیری درباره متن قطعنامه در زمان از پیش تعیین شده، یعنی روز پنج‌شنبه، موجب "احساس ناامیدی" شده است.

در همین راستا یک مقام بلندپایه اسرائیل گفت: اسرائیل گمان می‌کند که دولت اوباما از مدت‌ها پیش درباره عدم رای دادن به این قطعنامه سازمان ملل، درباره توقف شهرک‌سازی در اسرائیل تصمیم گرفته بوده و این تصمیم خود را به اطلاع طرف فلسطینی نیز رسانده است این تصمیم آمریکا به مثابه عدم استفاده از حق وتو خواهد بود.

این مقام اسرائیلی ادامه داد که دولت اسرائیل به اوباما هشدار داده بود که در این‌باره به دونالد ترامپ مراجعه خواهند کرد. پس از آن نیز در سطوح بالا تماس‌هایی با تیم ترامپ گرفته شد تا او در این موضوع مداخله کند.

به گفته این مقام بلندپایه اسرائیل، تصمیم دولت اوباما برای عدم رای دادن به این قطعنامه، نقض تعهدات آمریکا درباره امنیت اسرائیل است. لازم به ذکر است که آمریکا در سال 2011، یک قطعنامه پیشنهادی مشابه را وتو کرد و هنوز مشخص نیست درباره این قطعنامه جدید نیز چنین کند.

قطعنامه پیشنهادی از دولت اسرائیل می‌خواهد فورا شهرک‌سازی در سرزمین‌های فلسطینی و همچنین قدس شرقی را به شکل کامل متوقف کند، زیرا که از نظر قوانین بین‌المللی این شهرک‌ها غیرقانونی به شمار آمده و راه‌حل تشکیل دو کشور را با مشکل مواجه می‌کند.

اسرائیل در سال 1967 کرانه باختری و قدس شرقی را اشغال کرد. جامعه جهانی همه شهرک‌های ساخته‌شده را، بدون در نظر گرفتن اینکه با اجازه دولت اسرائیل ساخته شده‌اند یا خیر، غیرقانونی تلقی کرده و آنها را مانعی در مسیر برقراری صلح میان اسرائیل و فلسطین می‌داند.

در حالی‌که اسرائیل هر دو بخش قدس را پایتخت "یکپارچه و ابدی" خود می‌داند، فلسطینی‌ها خواستار در اختیار گرفتن بخش شرقی قدس به عنوان پایتخت دولت خود، هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید