اوباما محکومیت اسرائیل را وتو نکرد.. ترامپ به سازمان ملل: همه چیز به زودی تغییر خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، دولت اوباما را به خاطر وتو نکردن قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در محکومیت شهرک سازی‌های اسرائیل در مناطق فلسطینی، سرزنش کرد و قول داد که دوران ریاست جمهوری او «متفاوت» خواهد بود.

شورای امنیت روز جمعه 23 دسامبر طی قطعنامه‌ای از اسراییل خواست به شهرک‌سازی در مناطق اشغالی پایان دهد. دولت اوباما برخلاف رویه گذشته آمریکا، برای اولین بار در این رای‌گیری شرکت نکرد.

ترامپ روز جمعه در تویتر نوشت: «در مورد سازمان ملل، همه چیز بعد از ۲۰ ژانویه تغییر خواهد کرد.» دولت ترامپ کار خود را ۲۰ ژانویه آغاز می کند.

به گزارش سایت آمریکایی «دهیل»، تویت ترامپ یک ساعت بعد از تصویب قطعنامه شورای امنیت منتشر شد.

دولت اوباما در حالی از شرکت در رای‌گیری شورای امنیت خودداری کرد که به شدت از سوی ترامپ و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل و قانونگذاران آمریکایی تحت فشار بود. تصمیم دولت اوباما در دادن اجازه تصویب به این قطعنامه در شورای امنیت و عدم استفاده از حق وتو، مخالف سیاست دیرینه آمریکا در تامین چتر حمایتی برای دولت اسراییل در مقابل سازمان ملل متحد است.

ترامپ پیش از تصویب این قطعنامه از دولت اوباما خواسته بود تا آن را وتو کند. این قطعنامه شهرک‌سازی اسراییل را نقض حقوق بشر و مانعی بر سر راه آشتی اسراییل و فلسطینیان می‌داند.

ترامپ در بانیه روز پنجشنبه خود گفته بود: «دولت آمریکا همواره بر این باور بوده که صلح فقط با مذاکره مستقیم بین طرفین به دست می‌آید.»

سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای از نتانیاهو انتقاد کرد که ضمن حمایت لفظی از راه حل دو کشور مستقل فلسطینی و اسرائیلی، به سیاست شهرک‌سازی ادامه می‌دهد.

پاور گفت: «نمی‌توان هم زمان هم قهرمان شهرک‌سازی بود و هم قهرمان راه حل دو کشور. باید بین شهرک‌سازی و جداسازی یکی را انتخاب کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید