ترامپ با قراردادهای چند میلیارد دلاری ایران برای خرید هواپیما چه خواهد کرد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

قراردادهای چند میلیارد دلاری شرکت های هواپیما سازی بوئینگ و ایرباس با ایران یک آزمون بزرگ برای نحوه برخورد دولت آینده آمریکا به ریاست جمهوری دونالد ترامپ خواهد بود.

به گزارش روزنامه آمریکایی والستریت ژورنال، شرکت ایرباس روز پنجشنبه اعلام کرد که قرارداد فروش ۱۰۰ هواپیمای مسافربری به ایران به ارزش ۱۸ میلیارد دلار را امضا کرده است. پیش از آن شرکت آمریکایی بوئینگ هم از عقد یک قرارداد فروش هواپیما به ایران به ارزش ۱۶.۶ میلیارد دلار خبر داده بود. این دو قرارداد سنگین ترین موافقت نامه بین ایران و شرکت های غربی پس از قرارداد اتمی این کشور با قدرتهای جهانی موسوم به برجام در ابتدای سال ۲۰۱۶ است.

اما با انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا در ۸ نوامبر سال جاری، سایه ای از ابهام بر سر این قراردادها سنگینی می کند. ترامپ در رقابت های انتخاباتی مخالفت خود با قرارداد اتمی با ایران را اعلام کرد، و منتقدان در کنگره آمریکا هم سعی دارند تا قرارداد بوئینگ با ایران را متوقف کنند.

ترامپ هنوز هیچ واکنشی نسبت به قرارداد بوئینگ با ایران نشان نداده و تیم او در باره قرارداد اتمی با ایران نیز هنوز هیچ توضیحی نداده است.

بزرگترین سوال در این قراردادها نحوه پرداخت پول آن از سوی ایران است. ایرباس هواپیماهای خود را زودتر از بوئینگ به ایران تحویل می دهد، و نحوه برخورد ترامپ با ایرباس می تواند نمونه ای برای بوئینگ باشد.

شرکت بوئینگ در ابتدای ماه دسامبر اعلام کرد که قراردادش با ایران «مشروط» است، عبارتی که در قراردادها گنجانده می شود و نشان از لزوم کسب تایید نهایی از سوی دولت آمریکا به ویژه در زمینه تامین مالی آن دارد. شرکت بوئینگ تا پنجشنبه ۲۲ دسامبر هنوز قرارداد ایران را در لیست سفارشات هفتگی خود وارد نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید