مقام‌های ترکیه: قاتل سفیر روسیه تسلیم نشد و فریاد می‌زد «آمده‌ام بمیرم»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع نزدیک به نیروهای امنیتی ترکیه می‌گویند، مولود مرت آلتین‌تاش، قاتل سفیر روسیه، راضی نشده تسلیم شود و فریاد زده بود، «من آمده‌ام تا بمیرم».

روزنامه «خبر ترک» گزارش داده، منابع نزدیک به نیروهای امنیتی ترکیه و به ویژه واحدی که نیروهای آن با مولود مرت آلتین‌تاش، قاتل سفیر روسیه درگیر شده‌اند، در پاسخ به این سوال که «چرا این افسر پلیس به جای دستگیری به صورت زنده و بازجویی کشته شده است؟» گفته‌اند: «او راضی نشده تسلیم شود و فریاد زده بود، «من آمده‌ام تا بمیرم».

این منابع افزوده‌اند، تلاش‌ها آن‌ها برای قانع کردن آلتین‌تاش به تسلیم، به نتیجه نرسیده و او به درخواست‌های آن‌ها، با تیراندازی و تاکید بر اینکه «اینجا آمده‌ام تا بمیرم» پاسخ داده است.

مسئول واحدی که با آلتین‌تاش درگیر شد، خبر داده که نیروهای امنیتی ابتدا پای او را مورد اصابت قرار دادند و او دست خود را وارد یکی از جیب‌های لباسش کرد. نیروهای امنیتی نیز ناچار شدند او را بکشند زیرا احتمال می‌رفت که بمبی زیر لباس پنهان کرده و قصد منفجر کردن آن را دارد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز با تکرار همین توضیحات، دلیل کشته شدن آلتین‌تاش را نگرانی از انفجار بمب توسط او، اعلام کرد.

اردوغان در این ‌باره افزود: «برخی می‌پرسند چرا او را زنده دستگیر نکردید؟ ممکن بود برای این‌کار هزینه سنگینی متحمل شویم و ممکن بود که تعدادی از نیروهای پلیس کشته شوند. افسر پلیسی که این تروریست را کشت گفته است او را دیده که در حال انجام حرکات مشکوک بوده او گمان کرده او بمبی را منفجر خواهد کرد، لذا افسر پلیس ناچار بود قبل از آنکه آلتین‌تاش کاری بکند، او را بکشد».

مولود مرت آلتین‌تاش افسر ۲۲ ساله پلیس ترکیه، ۱۹ دسامبر ۲۰۱۶، سفیر روسیه را در مراسم افتتاح یک گالری در پایتخت ترکیه و در مقابل دوربین‌های تلویزیونی به قتل رساند و سپس خودش به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته شد. به گفته پلیس ترکیه، آلتین‌تاش، عضو نیروی پلیس ضد شورش ترکیه بود و با استفاده از کارت شناسایی پلیس، وارد گالری شده و هنگام تیراندازی به سوی سفیر روسیه، شعار «الله اکبر» سر داد و به ترکی فریاد می‌کشید: «حلب را فراموش نکنید، سوریه را فراموش نکنید».

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size