تصویری.. اطلاعات بیشتر درباه مظنون تونسی حمله مرگبار به بازار برلین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های آلمانی از پیدا شدن اثر انگشت انیس عماری، متهم اصلی حادثه حمله به بازار برلین بر روی درب کامیونی که برای این هجوم استفاده شده بود، خبر دادند.

دادستانی آلمان روز چهارشنبه ۲۱ دسامبر تاکید کرد متهم اصلی این حمله، انیس عماری، ۲۴ ساله از تونس است. مقامات آلمانی جایزه‌ای به مبلغ ۱۰۰ هزار یورو برای کسی که عامل این حمله را معرفی کند، در نظر گرفته‌اند. با این حال تحقیقات و بازجویی از خانواده‌ انیس عماری در تونس، توسط پلیس آن کشور کماکان ادامه دارد.

براساس گزارشی که روزنامه انگلیسی دیلی میل منتشر کرد، عماری دارای سوءپیشینیه بوده و دولت آلمان باید مدتها‌ پیش او را دیپورت می‌کرد. او از زمان حضور در آلمان در سال ۲۰۱۵، تحت مراقبت پلیس بوده است.

نادیده گرفته شدن سوابق جنایی عماری و سهل‌انگاری پلیس آلمان در این زمینه، انتقادات فراوانی را در پی داشته است.

روز ۲۰ دسامبر ۲۰۱۶ راننده یک کامیون که گمان می‌رود انیس عماری باشد، به همراه یک سرنشین دیگر، با کامیون به مردمی که در یک بازار ویژه سال نوی میلادی در برلین در حال خرید بودند، حمله کرد. در این حادثه ۱۲ نفر کشته و ده‌ها نفر مجروح شدند که حال برخی از آن‌ها وخیم گزارش شده است.
براساس گزارش دیلی میل، عماری در سال ۲۰۱۵ سه بار بازداشت شده بود. اگر چه تقاضای پناهندگی او با جواب منفی روبرو شده، لیکن مراحل بازگرداندن او به کشورش هنوز به پایان نرسیده بود. گفته می‌شود او پس از حتمی شدن ضرورت بازگشت به تونس، مدتی در مکانی نامشخص پنهان شده بود.تحقیقات اولیه نشان می‌دهد، متهم از گروه تروریستی داعش حمایت می‌کند. او تحت آموزش شیوه استفاده از اسلحه هم قرار گرفته بود. عماری همچنین تلاش کرده بود یک نفر همکار را برای انجام یک عملیات تروریستی گسترده در آلمان بیابد. دولت آلمان اگر چه از برنامه‌ریزی برای این عملیات تروریستی آگاه بود، لیکن تا کنون موفق نشده معاون و همکار انیس عماری را بیابد.

به نظر می‌رسد انیس عماری طی هفته‌های گذشته توانسته بود مقامات آلمان را فریب داده، پنهان شده و رد خود را گم کند. این موضوع و به ویژه بازجویی مکرر یک تبعه پاکستان، که بعدا بیگناهی او ثابت شد، انتقادات فراوانی برانگیخته است.

انیس عماری پیش از این به اتهام خشونت و تخریب یک مرکز پناهجویان، سه سال را در زندان‌های ایتالیا گذرانده بود. او که از طریق مرزهای آبی ایتالیا وارد اروپا شد، سه سال را در زندان پالرمو که محل نگهداری مجرمان و افراد باندهای مافیای ایتالیاست، گذرانده بود.
مقامات تونس نیز اعلام کرده‌اند عماری به دلیل سرقت همراه با خشونت، از سوی سیستم قضایی این کشور تحت تعقیب بوده است.رسانه‌های آلمانی گفته‌اند که پلیس این کشور یک متهم تونسی حدود بیست ساله را تحت تعقیب قرار داده است. این تبعه تونسی با شخصی به نام أبو ولاء، که نفر اول داعش در آلمان به شمار می‌رود در تماس بوده است. احتمال داده می‌شود انیس عماری در این مدت از برخی نام‌های جعلی و غیرواقعی نیز استفاده کرده باشد.

حکم جلب قضائی عماری که روز پنج‌شنبه صادر شد، نشان می‌دهد متهم ۶ مدرک شناسایی مختلف از سه کشور مختلف را برای رفت و آمد استفاده کرده است. تصاویر منتشر شده نیز نشان می‌دهد او بار‌ها چهره و شکل ظاهری خود را تغییر داده است.روزنامه دیلی میل گزارش کرد یک مقام سیاسی بلندپایه در آلمان نیروهای امنیتی این کشور را به دلیل حادثه حمله به شهروندان در بازار برلین مورد نکوهش و سرزنش قرار داده و گفته اگر پلیس آلمان درباره عماری اعمال قانون می‌کرد، این حادثه روی نمی‌داد.

عصر دوشنبه ۲۰ دسامبر، یک کامیون سیاه‌رنگ، به بازاری موقت که شراب و شیرینی‌جات سال نو در آن خرید و فروش می‌شد، حمله کرد و ۱۲ شهروند را کشته و ده‌ها شهروند دیگر را زخمی کرد. راننده اصلی کامیون که تبعه لهستان بود، در حالی که به ضرب گلوله کشته شده بود، در کابین کامیون پیدا شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید