واکنش عجولانه و متفاوت ترامپ به حملات آنکارا و برلین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به گزارش رسانه‌های آمریکا واکنش اولیه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، به ترور سفیر روسیه در ترکیه و حمله به یک بازارچه در شهر برلین در آلمان با آنچه که تاکنون متداول بوده متفاوت است.

به گزارش روزنامه والستریت ژورنال، بیانیه ترامپ در روز سه‌شنبه و فقط چند ساعت بعد از این رویدادها با «آنچه که از سوی کاخ سفید باراک اوباما صادر شد تفاوت آشکاری» دارد.

ترامپ در این بیانیه قاتل سفیر روسیه در آنکارا را «یک تروریست اسلامی افراطی» خواند، در حالی که هنوز مقامات دولت ترکیه در مورد انگیزه و گرایش تیرانداز این حادثه اظهارنظر قطعی نکرده‌اند، و کاخ سفید هم فقط از «قاطعیت اوباما در مقابله با تروریسم» سخن گفته است.

در مورد حادثه برلین نیز ترامپ از آن با عنوان «یک حمله تروریستی وحشتناک» نام برده، در حالی که کاخ سفید از آن با عبارت «یک حادثه وحشتناک که بنظر می‌رسد که یک حمله تروریستی باشد» یاد کرده است.

به گفته لورنزو ویدینو، استاد روابط بین‌الملل دانشگاه جرج واشنگتن، «این دو رویکرد، برکنار از خوبی و بدی آنها، کاملا متفاوت هستند.»

جیمز جفری، سفیر سابق آمریکا در عراق و استاد کنونی دانشگاه هم به استفاده ترامپ از واژه «اسلامی» در توصیف این رویداد تروریستی اشاره کرد و آن را با روش محتاطانه اوباما در رد هرگونه ارتباط بین اسلام و افراط گرایی مقایسه می‌کند و می‌گوید که ترامپ بارها در رقابت‌های انتخاباتی خود از این شیوه گفتار اوباما انتقاد کرده بود.

جفری گفت: «در شیوه اوباما دوراندیشی دیده می‌شود، اما شما احساس قاطعیت نمی‌کنید. شما عصبانی و احساساتی نمی‌شوید. به نظرم مردم به هر دوی آنها نیاز دارند.»

حوادث آنکارا و برلین در حالی اتفاق می‌افتد که آقای ترامپ هنوز برنامه سیاست خارجی خود را برای مقابله با چالش‌های خاورمیانه، اروپا و آسیا طراحی نکرده، و موضعگیری‌های اخیر او در مورد روسیه باعث نگرانی‌هایی در میان نمایندگان کنگره و متحدان آمریکا شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید