روسیه: ترور سفیر ، هیبت آنکارا را متزلزل کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیمیتری بیسکوف، سخنگوی کاخ کرملین گفت، ترور سفیر روسیه در آنکارا ، ضربه سختی به هیبت دولت ترکیه وارد کرد.

پیش از این و به دنبال مورد اصابت قرار گرفتن یک هواپیمای جنگی روسیه در آسمان ترکیه، روابط دو کشور به تیری گرائیده بود، لیکن با عذرخواهی رسمی رجب طیب اردوغان از روسیه، روابط مسکو و آنکارا بار دیگر جان تازه‌ای گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری ترکیه در سخنرانی تلویزیونی خود در واکنش به ترور آندری کارلوف، سفیر مسکو در آنکارا اظهار کرد: این اقدام با هدف آسیب زدن به فرایند عادی‌سازی روابط ترکیه و روسیه و خارج کردن مذاکرات صلح سوریه از مسیر خود صورت گرفته است. پوتین در اظهارات خود خاطرنشان کرد: کارلوف در مسیر انجام وظایف خود کشته شده است.

به گزارش شبکه خبری راشاتودی، پوتین در دیدار خود با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و سران امنیتی این کشور در کرملین اظهار کرد: این جنایت با هدف منحرف کردن مذاکرات صلح سوریه است که در آن روسیه، ترکیه و ایران فعالانه ایفای نقش می‌کنند.

رییس جمهوری روسیه همچنین خاطرنشان کرد: تنها واکنش به این جنایت این خواهد بود که تلاش‌ها برای مقابله با تروریسم تقویت شود.

پایگاه الکترونیکی کرملین، کاخ ریاست جمهوری روسیه، اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری آن کشور تصمیم گرفته، لقب قهرمان روسیه را به آندره کارلوف اعطا کند.

قهرمان فدراسیون روسیه بالاترین عنوان افتخار آن کشور است و نخستین بار در مارس سال ۱۹۹۲ پایه‌گذاری شد. این عنوان تا کنون بیش از 970 بار اعطا شده که بیش از 440 مورد از آن بعد از مرگ دریافت کننده بود. سرگئی کریکالوف، فضانورد اهل روسیه، اولین دریافت کننده این عنوان بوده است.

آندره کارلوف، سفیر روسیه در ترکیه در 19 دسامبر 2016 در مراسم افتتاح یک گالری در پایتخت ترکیه و در مقابل دوربین‌های تلویزیونی به ضرب گلوله مولود مرت آلتین‌تاش، عضو نیروی پلیس ضد شورش ترکیه به قتل رسید. جسد او شامگاه سه‌شنبه در مسکو مورد استقبال نظامی قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید