چاووش اغلو در پاسخ به ظریف: حزب‌الله هم تروریست است؛ باید حمایت از آن متوقف شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کنفرانس خبری مشترک وزرای امور خارجه روسیه و ترکیه و ایران که سه شنبه 20 دسامبر در مسکو برگزار شد، هیچ شگفتی یا خبر جدیدی به همراه نداشت.

هیچ کس هم انتظار ندارد «نقشه راهی» که سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت قرار است با نام «سند مسکو» برای پایان دادن به بحران سوریه منتشر شود، حامل چیزی فراتر از فضای عمومی حاکم بر سیاست های روسیه باشد.

اما شاید تنها حاشیه ای که در کنفرانس خبری روی داد، پس از سوال مطرح شده از سوی یکی از خبرنگاران درباره ضرورت متوقف کردن پشتیبانی از گروه های تروریستی در سوریه بود. پاسخ های داده شده به این سوال در کنفرانسی خبری که باید نزدیک کننده دیدگاه های سه کشور حاضر باشد، میزان فاصله دیدگاه میان روسیه و ایران که از نظام سوریه حمایت می کنند را از یک سو با ترکیه از سوی دیگر نشان داد.

پس از پایان سوال خبرنگار، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد که سه کشور، بر ضرورت مبارزه با گروه های تروریستی در سوریه تاکید دارند او از گروه های داعش و النصره و گروه های مرتبط نام برد و آن ها را «گروه های تروریستی» نامید.

توپی که ظریف به زمین رقیبان ایران انداخت را چاووش اغلو دریافت کرد. وزیر امور خارجه ترکیه هم با تاکید بر ضرورت توقف حمایت از گروه های تروریستی، گفت باید حمایت از گروه های تروریستی که در کنار نظام بشار اسد می جنگند هم متوقف شوند از جمله «حزب الله»؛ گروهی که از سوی جمهوری اسلامی ایران حمایت می شود.

این پاسخ باعث شد که سرگئی لاورف دخالت کند. او که میزبان نشست سه جانبه بود، پس از مقدمه ای بلند درباره گروه های تروریستی گفت: «نباید در این زمینه معیارهای دوگانه داشت. گروه های تروریستی که در سوریه از آن ها سخن می گوییم همان ها هستند که شورای امنیت سازمان ملل مشخص کرده و عبارتند از داعش و النصره».

پس از آن ظریف هم سخن گفت و اظهار داشت: «منظور ما گروه هایی است که شورای امنیت آن ها را گروه های تروریستی می داند از جمله داعش و النصره. اما دوستان ما نظرات دیگری دارند که به آن احترام می گذاریم».

شاید در این میان، صحیح ترین جمله آن بود که لاوروف گفت درباره این که «در سوریه منافع چندین کشور جمع شده است». او اما نگفت که کشورش به همراه ایران، طرف های خارجی هستند که بیشترین فعالیت نظامی را در سوریه دارند.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید