لاوروف: به «سند روسیه» درباره سوریه با موافقت ترکیه و ایران دست یافتیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه سه شنبه 20 دسامبر در کنفرانس خبری مشترک با وزرای امور خارجه ترکیه و ایران گفت که روسیه، ایران و ترکیه، به سندی دست یافتند که به دست یابی نظام بشار اسد در سوریه و اپوزیسیون این کشور به توافق کمک می کند.

او با بیان این که سند روسیه، از ازسرگیری مذاکرات صلح سوریه حمایت می کند گفت: «از تلاش های صورت گرفته برای دست یابی به تسویه در حلب حمایت می کنیم».

او تاکید کرد که سه کشور با آتش بس فراگیر در سوریه موافقند.

لاوروف گفت که «سند روسیه» درباره سوریه با موافقت ترکیه و ایران منتشر خواهد شد. او افزود که روسیه، ایران و ترکیه، آماده اند که به عنوان طرف های ضامن مذاکرات صلح سوریه عمل کنند.

او خاطرنشان کرد که روسیه، ایران و ترکیه، بر اهمیت توسعه مساحت مناطق شاهد آتش بس در سوریه، به توافق کردند.

درباره عملیات تخلیه مناطقی در شرق حلب از مخالفان مسلح و غیرنظامیان هم لاوروف گفت که انتظار می رود این عملیات طی دو روز آینده به پایان برسد.

از سویی محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران ابراز امیدواری کرد که بحران سوریه پایان یابد و درباره تسویه ای سیاسی در این کشور بحث شود. او بر ضرورت همکاری مشترک با ترکیه و روسیه تاکید کرد و گفت چنین اقدامی می تواند به پایان دادن به خشونت ها در سوریه کمک کند. او افزود باید برای مقابله با تروریسم در سوریه همکاری کرد.

مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه هم تاکید کرد که کشورش از احیای مذاکرات صلح سوریه حمایت می کند. او تاکید کرد که ترکیه مخالف تقسیم سوریه و هیچ کس نباید از عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه علیه گروه داعش و دیگر گروه های تروریستی، نگران باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید