آمریکا تهدید کرد: مساله حضور قاسم سلیمانی در حلب را در شورای امنیت مطرح می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که کشورش می خواد مساله حضور قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران را در استان حلب، در شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح کند.

جان کربی سفر فرمانده شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران به سوریه را نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد دانست.

قطعنامه 2231 در جریان توافق اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی، در شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب شد. این قطعنامه به معنی اعلام حمایت از توافق اتمی‌ است؛ در عین حال همچنان محدودیت‌هایی را از جمله در زمینه فناوری موشک بالستیک یا جنگ‌ افزارهای سنگین در بر می‌گیرد. در عین حال افرادی نیز در فهرست ممنوعیت‌های مسافرتی باقی مانده‌اند.

پیش از این، بان کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد در گزارشی به شورای امنیت به «سفر قاسم سلیمانی به عراق» و قرار داشتن نام او در فهرست تحریم‌ها اشاره کرده بود. در آن زمان ایران گفته بود سلیمانی به درخواست دولت عراق به فلوجه سفر کرده‌است. عراق نیز گفته بود به طور کامل از تعهدات خود باخبر است، اما این قطعنامه «طولانی، بسیار فنی و گیج‌کننده» است.

به گزارش شبکه خبری آناتولی، سخنان کربی دوشنبه 19 دسامبر در کنفرانس خبری روزانه اش در واشینگتن مطرح شد. او از ایران خواست موضعی روشن در برابر بحران سوریه بگیرد و افزود: «تهران باید میان تلاش برای حل بحران سوریه یا مشارکت در ادامه پیچیده کردن آن، یکی را انتخاب کند».

شنبه گذشته رسانه های ایرانی، قاسم سلیمانی را مسئول عملیات شبه نظامیان خارجی حاضر در حلب معرفی کرده بودند. همچنین تصاویری از حضور قاسم سلیمانی در محله های شرق حلب منتشر شد.

نیروهای سپاه پاسداران ایران، حزب الله لبنان و شبه نظامیان شیعه عراقی، افغان و پاکستانی، متحدان بشار اسد رئیس نظام سوریه در جنگش علیه مخالفان هستند. آن ها با پشتیبانی هوایی روسیه، نقش اصلی را در حمله به مناطق تحت کنترل مخالفان در شرق حلب ایفا کردند. این حملات صدها غیرنظامی را کشت.

نیروهای ایرانی و شبه نظامیان تابعشان هم با هدف تحمیل کردن خواسته های خود، چند بار در مسیر اجرای توافق تخلیه مخالفان مسلح و غیرنظامیان از شرق حلب، مانع تراشی کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size