حمله انتحاری به یک اتوبوس نظامی در ترکیه؛ انگشت اتهام به سوی کُردها نشانه رفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش ترکیه از کشته شدن 13 سرباز در انفجاری که یک اتوبوس نظامی را در محوطه دانشگاه قیصریه در مرکز ترکیه هدف قرار داد، خبر می دهد.

به گزارش خبرگزاری ها، سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه نیز اعلام کرد در این انفجار که صبح شنبه 17 دسامبر روی داد، دستکم 55 تن زخمی شدند که در بیمارستان ها در حال درمان هستند.

این در حالی است که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در اشاره به گروه های شبه نظامی کرُد «یگ گروه جدایی طلب تروریست» را مسئول این انفجار دانست.

او همچنین گفت که حملات اخیر در ترکیه را نمی توان جدای از تحولات عراق و سوریه دانست.

از سویی بن علی یلدریم نخست وزیر ترکیه، در کنفرانسی خبری، عامل انفجار را یک مهاجم انتحاری دانست.

احتمال دارد که این انفجار، خشم شهروندان ترک را برانگیزد چرا که کشورشان امسال، شاهد سلسله ای از انفجارها و حملات انتحاری بود. شورشیان کُرد مسئولیت بسیاری از این حملات را بر عهده گرفته اند. آخرین آن ها انفجار هفته گذشته در استانبول بود که 44 کشته و بیش از 150 زخمی بر جای گذاشت.

تا لحظه نگارش این خبر، هیچ گروهی مسئولیت انفجار قیصریه را بر عهده نگرفته است. اما ویسی قایناق معاون نخست وزیر ترکیه، این انفجار را شبیه انفجار هفته گذشته استانبول دانست که گروه «شاهین های آزادی کردستان» مسئولیت آن را بر عهده گرفت.

قایناق به خبرنگاران گفت: «حمله به وسیله خودرویی بمب گذاری شده روی داد که شیوه آن شبیه حمله بشکتاش (استانیول) بود». او افزود که این حمله ترکیه را از هدفش در مبارزا با تروریسم دور نخواهد کرد.

قیصریه از شهرهای بزرگ در مرکز ترکیه به شمار می آید. این شهر یک مرکز صنعتی است که تا کنون انفجارهای و نا آرامی های ترکیه، به آن نرسیده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید