محکومت یک بانک ایتالیایی به پرداخت جریمه سنگین به اتهام مبادلات غیرقانونی با ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بانک ایتالیایی «اینتِسا سان پائولو» به جرم نقض قوانین مبارزه با پولشویی به پرداخت 235 میلیون دلار جریمه محکوم شد. این بانک حداقل 2700 مورد مبادلۀ مالی غیرقانونی با ایران داشته است.

به گزارش رادیو فرانسه، طی چندین سال، شعبه بانک ایتالیاییIntesa Sanpaolo در نیویورک، عملیات مالی را با مؤسسات جعلی و دور از چشم سازمان‌های ناظر آمریکایی ادامه داده است. یکی از طرف‌ها مهم این بانک ایران بوده است.

به گفته مسئولان نظارت بر مبادلات مالی آمریکا، این بانک ایتالیایی حتی به برخی کارمندان خود آموزش داده بود تا قادر باشند مبادلات غیرقانونی با ایران را پنهان کنند و تحت پوشش‌های دروغین به اجرا بگذارند. در این بانک حدود 2700 مورد مبادل مالی - در مجموع معادل 11 میلیارد دلار- برای مشتریان ایرانی انجام شده است.

منابع آمریکایی توضیح بیشتری در مورد «طرف‌های ایرانی» نداده‌اند و معلوم نیست که این مشتریان، مؤسسات دولتی جمهوری اسلامی بوده‌اند یا خیر.

نهادهای آمریکایی تاکید کرده‌اند که فعالیت‌های بانک ایتالیایی «نمونه روشنی از رفتارهایی است که می‌تواند به شبکه‌های خلافکار بین‌المللی کمک کند و امنیت شبکه مالی جهانی را به خطر اندازد».

این بانک علاوه بر ایران با چند کشور دیگر نیز مبادلات غیرقانونی داشته است. اکثر اتهاماتی که از سوی نهادهای آمریکایی طرح شده به سال 2002 مربوط می‌شود.

نهادهای ناظر آمریکایی در ماه‌های اخیر دو بانک بزرگ دیگر را به پرداخت جریمه محکوم کرده‌اند: مِگا بانک تایوان باید معادل 185 میلیون و دویچه بانک آلمان معادل 258 میلیون دلار جریمه بپردازند.

دو سال قبل بانک فرانسوی ب.ان.پ. پاریبا نیز که از جمله با مؤسسات ایرانی بده و بستان غیرقانونی داشت، در آمریکا به پرداخت جریمه‌ای بسیار سنگین محکوم شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size