ترامپ سفیر آمریکا در اسراییل را انتخاب کرد..از تندروهای هوادار تل آویو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، روز پنجشنبه دیوید فریدمن، وکیل دادگستری و یکی از مشاوران ستاد انتخابی خود را به عنوان سفیر این کشور در اسراییل انتخاب کرد. فریدمن از حامیان انتقال پایتخت اسراییل به قدس و گسترش شهرک سازی در کرانه باختری است.

پس از این انتخاب، فریدمن که از مخالفان طرح ۲ دولت است و به محافل دست راستی اسراییل نزدیک می باشد، اعلام کرد رویکرد آمریکا نسبت به اسراییل را تغییر می دهد.

جامعه جهانی شهرک سازی در کرانه باختری را غیرقانونی می داند، و آن را مانعی برسر راه صلح بین اسراییل و فلسطینیان بحساب می آورد. هم اکنون ۴۰۰ هزار اسراییلی در این شهرک ها و در میان ۲.۶ میلیون فلسطینی زندگی می کنند.

سازمان «جی استریت»، نزدیک به جناح چپ اسراییل از انتخاب فریدمن انتقاد کرد و آن را «نابخردانه» خواند. جرمی بن‌آمی، رئیس این سازمان گفت: «این انتخاب نابخردانه به اعتبار آمریکا در منطقه و جهان لطمه می زند.»

در بیانیه تیم انتقالی ترامپ آمده است که فریدمن برای صلح تلاش می کند و کار «انتقال سفارت آمریکا به قدس، پایتخت ابدی اسراییل را محقق خواهد کرد.»

ترامپ در جریان رقابت های انتخاباتی با بینامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل ملاقات کرد و از قدس با عنوان «تنها پایتخت» اسراییل نام برد.

ترامپ پس از انتخاب شدن به ریاست جمهوری آمریکا در ۸ نوامبر از تکرار این بیانات خودداری کرد، اما هفته گذشته مشاور او «کیلیان کانوی» گفت که این موضوع از «اولویت بالایی» برخوردار است.

واشنگتن تاکنون با انتخاب قدس به عنوان پایتخت اسراییل مخالفت کرده و سفارتش را در شهر تل آویو نگهداشته است.

ترامپ بطور مستقیم نسبت به انتقال سفارت آمریکا به قدس اظهار نظر نکرده، اما در این بیانیه گفته است «فریدمن روابط ویژه» اسراییل و آمریکا را حفظ خواهد کرد. فریدمن رابطه نزدیکی با شهرک نشینان کرانه باختری اشغالی دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم