نماينده جمهورى‌خواه اگر آیت‌الله فرمان ساخت سلاح اتمی بدهد تحریم‌ها دوباره اعمال می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ادر رويس ، نماينده ارشد جمهورى‌خواه و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، گفته مقامات ايرانى درباره نقض توافق هسته‌اى را رد كرد و در واکنش به قانونی شدن طرح تحریم ایران گفت:" این تهران است که با لفاظی سعی دارد این طور نشان دهد که توافق هسته‌ای نقض شده است".

به گزارش "صداى امريكا"، اد رویس در بیانیه‌ای که روز پنج‌شنبه ۲۵ آذر منتشر کرد، یادآور شد: "حمایت ایران از تروریسم و تلاش آن در توسعه تسلیحاتی که می‌توانند آمریکا را هدف قرار دهند، تهدیدی جدی برای امنیت ملی ما محسوب می‌شود".

وی افزود: «این قانون، تحریم‌های کنونی را در راستای مقابله با برنامه نامشروع تسلیحاتی ایران تمدید می‌کند، چیزی که در توافق هسته‌ای پرزیدنت اوباما وجود نداشت و همچنین تضمین می‌کند که کابینه آقای ترامپ بتواند در صورتی که آیت‌الله دستور به ساخت سلاح هسته‌ای دهد آنها را دوباره اعمال کند.»

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در بخش دیگری از بیانیه خود گفت: «بنابراین، گول لفاظی‌های تهران را نخورید. ایران تنها طرف توافق است که مفاد توافق را زیر پا گذاشته. این قانون تضمین می‌کند که آمریکا بتواند کماکان رژیم ایران را (در قبال تعهداتش) مسوؤل نگه دارد.»

اظهارات آقاى رويس در حالى مطرح شده است كه نمايندگان کنگره ايالات متحده در حال ارائه طرح تحريم‌هاى تازه «غیرهسته‌ای» عليه ايران به دليل «ادامه حمایت تهران از تروریسم، نقض حقوق بشر و توسعه برنامه موشکی» هستند.

مقام‌های دولت فعلی آمریکا و نيز مقامات ايران از جمله «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران بارها گفته‌اند كه تمديد تحريم‌ها ربطى به توافق هسته‌اى نداشته و وضع تحریم‌هاى جديد درباره مسايل تروریسم، حقوق بشر و مسائل موشکی ناقض توافق هسته‌ای حاصل‌شده میان ایران و گروه ۱+۵ (برجام) نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم