سیاره‌ای که ابرهایش به جای باران یاقوت می‌بارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تحقیقات نجومی نشان می‌دهد، ابرهای فشرده سیاره HAT-P-7p که در فاصله 1040 سال نوری زمین قرار دارد، یاقوت می‌بارند.

سیاره HAT-P-7p که در سال 2008 توسط ستاره‌شناسان مجارستانی کشف شد، تا سال 2014 بیش از یک میلیون بار توسط تلسکوپ هابل رصد و پس از آن مسئولیت بررسی و مطالعه آن به رصدخانه کپلر سپرده شد.

دانشمندان دانشگاه‌های کوین بلفاست، دوبلین ایرلند و دانشکده دانشگاه لندن که بر روی این سیاره مطالعه می‌کردند، دریافتند که این سیاره همچون مریخ، از گازهای فشرده تشکیل شده است. سیاره HAT-P-7p که 16 برابر کره زمین حجم دارد، به دور ستاره‌ای با حجم 500 برابر خورشید ما می‌چرخد.

مطالعات نشان داد این سیاره به شکل ثابت در یک مدار می‌چرخد ولذا مانند ماه، یک سمت این سیاره همیشه نورانی و یک سمت دیگر آن همیشه تاریک است. میانگین دمای هوا در سمت روشن این سیاره 2860 درجه سانتیگراد است و لذا بلورهای یاقوتی تبخیر شده و به جو این سیاره می‌روند و پس از مدتی به شکل باران یاقوتی مجددا به سطح این سیاره گازی فرود می‌آیند. بیشتر ابرهای تاریک این سیاره در سمت تاریک قرار دارند و با عبور از سمت روشن و گرم تبخیر می‌شوند.

بادها و طوفان‌های شدیدی سطح این سیاره را به شکل دائم در می‌نوردند. سرعت این طوفان تا صدها کیلومتر در ساعت می‌رسد و موجب تغییرات جوی شگرف و سریعی در سطح این سیاره می‌شود.

پایگاه دیلی ساینس آمریکا تحقیقی را منتشر کرده که با مدیریت دیوید آرمسترانگ، ستاره بریتانیایی در دانشگاه وارویک انجام داده است. این تحقیق نشان می‌دهد به دلیل جو منحصر به فرد این سیاره و سرعت شگفت‌آور باد و طوفان‌های شدید، ابرهای این سیاره به جای قطرات آب، بلورهای یاقوت می‌بارند.

به گزارش مجله علمی نیچر به نقل از دیوید آرمسترانگ، این ابرها برخلاف ابرهای متشکل از آب در آسمان کره زمین، سفید یا خاکستری نیستند، بلکه ابرهای تیره رنگی مانند سنگ‌های معدنی هستند. این سیاره از عنصری به نام کوراندوم (Corundum) تشکیل شده است. این عنصر در روی کره زمین نیز یافت می‌شود و عنصر اصلی تشکیل یاقوت قرمز و آبی است. ابرهای سیاره سیاره HAT-P-7p که اولین سیاره گازی کشف شده خارج از منظومه شمسی است، به جای قطرات آب، بلورهای کوراندوم می‌بارند.

بزرگ‌ترین قطعه یاقوت آبی کشف شده در کره زمین «یاقوت ستاره‌ای» نام دارد و در معدن راتنابورا در سریلانکا کشف شد. این یاقوت 1404 قیراط، معدل 280 گرم وزن دارد و 200 میلیون دلار قیمت‌گذاری شده است.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید