هشدار پکن به ترامپ درباره احتمال پایان حمایت آمریکا از «چین واحد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت چین روز دوشنبه 12 دسامبر، مراتب «نگرانی عمیق» خود را نسبت به اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، اعلام کرد.

ترامپ در روزهای اخیر در مورد ادامه حمایت آمریکا از سیاست «چین واحد» ابراز تردید کرده و آن را در گرو اعطای امتیازات تجاری از سوی چین دانسته است.

جینگ شنگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در یک نشست خبری گفت اگر آمریکا به تعهد خود نسبت به سیاست «چین واحد» عمل نکند، «روابط سالم و مستمر چین-آمریکا و همکاری های مشترک مهم دو کشور متوقف خواهد شد».

یک روزنامه چینی نیز روز دوشنبه نسبت به اظهارات ترامپ هشدار داد و نوشت «سیاست چین واحد قابل مذاکره نیست».

این روزنامه ترامپ را از نظر سیاسی «نادان» خواند و نوشت در صورت کنار گذاشتن این سیاست، چین از دشمنان آمریکا پشتیبانی خواهد کرد.

ترامپ روز یکشنبه گفت در صورتی که چین به آمریکا در زمینه تجارت و دیگر مسائل، امتیاز ندهد، ممکن است واشیکتن «سیاست چین واحد» را کنار بگذارد.

ترامپ گفت علاوه بر تجارت، چین در زمینه سیاست ارزی، کره شمالی و دریای جنوب چین با آمریکا همکاری نمی کند.

روزنامه چینی «گلوبال تایمز» در سایت خود نوشت «سیاست چین واحد قابل صرفنظر کردن نیست» و ترامپ را «از نظر دیپلماسی فردی نادان» خواند.

این روزنامه نوشت اگر آمریکا از سیاست استقلال تایوان پشتیبانی کند و اسلحه به این جزیره بفروشد، چین نیز «از نیروهای مخالف آمریکا» حمایت خواهد کرد.

این روزنامه افزود: «چه چیزی می تواند ما را از فروش آشکار و یا مخفیانه اسلحه باز دارد؟»

این روزنامه ترامپ را در زمینه دیپلماسی یک «کارآموز» خواند و دانش او را در باره روابط آمریکا-تایوان «بسیار سطحی» دانست.

ترامپ روز یکشنبه به شبکه خبری فاکس نیوز گفت: «من نمی دانم چرا ما باید از سیاست چین واحد پیروی کنیم، مگر آنکه چین به ما امتیازاتی در زمینه تجارت و یا دیگر مسائل بدهد».

ترامپ این سخنان را زمانی بیان می کند که در ماه جاری او با تسای اینگوین، رئیس جمهوری تایوان تلفنی صحبت کرده است، کاری که برخلاف عرف دیپلماتیک آمریکا است.

این گفتگوی تلفنی خشم پکن را برانگیخته است، زیرا چین جزیره تایوان را یک استان سرکش چین می داند که برای الحاق آن به سرزمین اصلی حتی حاضر است از نیروی نظامی استفاده کند.

از سال ۱۹۷۹ که آمریکا روابط دیپلماتیک خود را با این جزیره مستقل قطع کرد، تا کنون هیچ رئیس جمهوری آمریکا با رئیس جمهوری تایوان گفتگویی نداشته اند.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید