38 کشته قربانیان دو انفجار استانبول.. ترکیه شبه‌نظامیان کُرد را متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ترکیه روز یکشنبه 11 دسامبر اعلام کرد که احتمالا شبه نظامیان کُرد عامل دو انفجاری باشند که روز شنبه مقابل استادیوم وودافون استانبول پس از پایان یک مسابقه فوتبال روی داد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه اعلام کرد که شمار کشته شدگان دو انفجار استانبول، به 38 تن افزایش یافته که 30 تن از آن ها از نیروهای پلیس هستند.

او افزود که احتمال دارد شبه نظامیان کُرد مسئول این انفجارها باشند.

سویلو که در کنفرانسی خبری سخن می گفت، اظهار داشت: «بر پایه تازه ترین اطلاعاتی که دریافت کردیم، شمار شهدای حمله وحشیانه شامگاه گذشته، به 38 تن از فرزندان ملتمان افزایش یافت».

رجب اقداغ وزیر بهداشت ترکیه هم در کنفرانس خبری مشترک با سویلو گفت، شمار زخمی های حادثه، به 155 تن می رسد که در بیمارستان ها درمان می شوند. او افزود که 14 تن از این افراد، در بخش های مراقبت های ویژه، بستری هستند.

دو انفجار شامگاه گذشته ساعاتی پس از پایان مسابقه فوتبال دو تیم بشیکتاش و بوسااسپور، منطقه مقابل استادیوم را لرزاند.

در این حادثه، ابتدا یک خودروی بمب گذاری شده روبروی استادیوم وودافون متعلق به تیم بشیکتاش منفجر شد. پس از آن حمله ای انتحاری با استفاده از یک بمب در پارک مجاور روی داد.

تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است اما دفتر نعمان قورتولموش معاون رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد نشانه های اولیه حاکی از آن است که شبه نظامیان حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) مسئول انفجار هستند.

حزب پ.ک.ک که حزبی ممنوعه در ترکیه است، از بیش از سه دهه پیش در حال جنگ مسلحانه با دولت آنکارا است.

قورتولموش در مصاحبه با شبکه سی.ان.ان.تورک گفت: «نشانه ها می گوید که حزب کارگران کردستان عامل حمله است... پس از پایان تحقیقات، نتایج را اعلام خواهیم کرد».

قورتولموش افزود که متحدان ترکیه باید از این کشور در جنگش علیه تروریسم پشتیبانی کنند.

به نظر می رسد اشاره او به ایالات متحده آمریکا باشد که سیاست های متفاوتی با ترکیه در تعامل با بحران سوریه دارد. در حالی که آمریکا از واحدهای حمایت از خلق کُرد در جنگ علیه شبه نظامیان داعش حمایت می کند، ترکیه می گوید که این گروه شبه نظامی، شاخه حزب پ.ک.ک است و گروهی تروریست به شمار می آید.

معاون رئیس جمهوری ترکیه افزود که برای برپایی تظاهراتی علیه تروریسم در استانبول، فراخوان داده شده است.

دفتر نخست وزیر ترکیه هم اعلام کرد روز یکشنبه عزای عمومی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید