گروه «شاهین‌های آزادی کُردستان» مسئولیت انفجارهای استانبول را بر عهده گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گروه «شاهین های آزادی کردستان» که از حزب کارگران کردستان ترکیه نشات گرفته، مسئولیت دو انفجار روز شنبه 10 دسامبر شهر استانبول را بر عهده گرفت.

انفجارهای روز شنبه استانبول که مقابل استادیوم وودافون و پس از پایان یک مسابقه فوتبال روی داد، دستکم 38 کشته و 155 زخمی بر جای گذاشت. 30 تن از زخمی شدگان از نیروهای پلیس بودند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گروه «شاهین های آزادی کردستان» در بیانیه ای که بر روی سایت خود منتشر کرده، اعلام کرد که مسئولیت دو انفجار را بر عهده می گیرد.

پیش از این نیز این گروه شبه نظامیان کُرد، مسئولیت انفجارهای مرگبار دیگری در ترکیه را بر عهده گرفته بود.

صبح یکشنبه سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه اعلام کرده بود که احتمال دارد شبه نظامیان کرد، عامل حمله استانبول باشند.

دفتر نعمان قورتولموش معاون رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد نشانه های اولیه حاکی از آن است که شبه نظامیان حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) مسئول انفجار هستند.

قورتولموش در مصاحبه با شبکه سی.ان.ان.تورک گفت: «نشانه ها می گوید که حزب کارگران کردستان عامل حمله است... پس از پایان تحقیقات، نتایج را اعلام خواهیم کرد».

قورتولموش افزود که متحدان ترکیه باید از این کشور در جنگش علیه تروریسم پشتیبانی کنند.

به نظر می رسد اشاره او به ایالات متحده آمریکا باشد که سیاست های متفاوتی با ترکیه در تعامل با بحران سوریه دارد. در حالی که آمریکا از واحدهای حمایت از خلق کُرد در جنگ علیه شبه نظامیان داعش حمایت می کند، ترکیه می گوید که این گروه شبه نظامی، شاخه حزب پ.ک.ک است و گروهی تروریست به شمار می آید

حزب پ.ک.ک که حزبی ممنوعه در ترکیه است، از بیش از سه دهه پیش در حال جنگ مسلحانه با دولت آنکارا است.

دو انفجار شامگاه شنبه ساعاتی پس از پایان مسابقه فوتبال دو تیم بشیکتاش و بوسااسپور، منطقه مقابل استادیوم را لرزاند.

در این حادثه، ابتدا یک خودروی بمب گذاری شده روبروی استادیوم وودافون متعلق به تیم بشیکتاش منفجر شد. پس از آن حمله ای انتحاری با استفاده از یک بمب در پارک مجاور روی داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size