شمار قربانیان دو انفجار استانبول ترکیه به 15 کشته و 69 زخمی رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت بهداشت ترکیه اعلام کرد که شمار کشته شدگان دو انفجار استانبول، به دستکم 15 تن رسید. 69 تن هم زخمی شدند.

شامگاه شنبه 10 دسامبر، دو انفجار شهر استانبول ترکیه را لرزاند که به گفته منابع پلیس، گمان می رود یکی از آن ها انتحاری باشد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، این دو انفجار ساعاتی پس از پایان مسابقه فوتبال دو تیم بشیکتاش و بوسااسپور در استادیوم وودافون روی داد و به نظر می رسد اتوبوس حامل نیروهای پلیس را هدف قرار داده باشد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در بیانیه ای اعلام کرد که در انفجار خارج استادیوم فوتبال در استانبول، دو انفجار نیروهای پلیس و غیر نظامیان را هدف قرار داد.

در بیانیه اردوغان آمده است: «حمله ای تروریستی، نیروهای امنیتی و شهروندان ما را هدف قرار داد. مشخص است که این حمله پس از بازی دو تیم بشیکتاش و بورسااسپور، در پی قربانی کردن بیشترین شمار ممکن بود. در نیتجه این حملات متاسفانه شماری شهید و زخمی شدند».

سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه هم انفجارهای استانبول را «توطئه ای وحشیانیه» توصیف کرد. او به خبرنگاران گفت: «یکی از دو انفجاری که در خارج از استادیوم روی دادند، گمان می رود انتحاری باشد».

تا زمان نوشتن این گزارش، هیچ گروهی مسئولیت انفجارهای استانبول را بر عهده نگرفته است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که بسیاری از نیروهای پلیس ضد شورش که در محل حادثه حضور داشتند، به شدت زخمی شدند. نیروهای پلیس خیابان های منتهی با استادیوم وودافون را بستند. تصاویر تلویزیونی دو آتش سوزی جداگانه را در محل انفجارها نشاد داد.

شبکه خبری ان.تی.وی گزارش داد که یکی از انفجارها، اتوبوس نیروهای پلیس را هنگام ترک محل استقرارش در نزدیکی استادیوم هدف قرار داد.

در ماه های اخیر، ترکیه بارها شاهد حملاتی از این دست بوده است. گروه داعش یا شبه نظامیان کُرد در حملات گذشته متهم شدند. اخیرا هم سخنگوی جدید گروه داعش از شبه نظامیان این گروه خواسته، ترکیه و نمایندگی هایش در خارج را هدف حملات خود قرار دهند. به نظر می رسد دلیل این در خواست بیرون راندن شبه نظامیان داعش از بسیاری از مناطق شمال سوریه توسط نیروهای آرتش آزاد سوریه باشد که از حمایت ترکیه برخوردارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم