حمله ترامپ به سازمان سیا در مخالفت با گزارش دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در یک حرکت بی سابقه، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا تصمیم گرفت با گزارش سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در باره هک کامپتوترهای انتخاباتی این کشور توسط روسیه مخالفت کند.

به گزارش روزنامه آمریکایی وال ستریت ژورنال، ترامب روز شنبه 10 دسامبر اعتبار این گزارش مقامات امنیت آمریکا را زیر سوال برد.
سیا اخیرا در گزارشی به سنای آمریکا گفته بود که روس ها ایمیل های کمیته ملی حزب دموکرات و هیلاری کلینتون را هک کردند تا از این طریق به ترامپ در رقابت های انتخاباتی کمک کنند.

مقامات پلیس فدرال آمریکا (FBI) و وزارت امنیت ملی آمریکا ماه‌هاست که موضوع حمله های سایبری روسیه را بررسی می کنند. این دو سازمان ماه اکتبر گذشته در بیانیه ای روسیه را به خاطر این حمله ها محکوم کردند.

در واکنش به این گزارش ها، تیم انتقالی ترامپ بلافاصله با صدور بیانیه ای ضمن به سخره گرفتن سازمان های امنیتی آمریکا گفت انتخابات که «مدت هاست که تمام شده» و دیگر زمان این حرف ها نیست.

در این بیانیه آمده است: «این‌ها همان‌ افرادی هستند که می گفتند صدام حسین سلاح های کشتار جمعی داشت».

تیم انتقالی ترامپ با اشاره به اشتباه محاسباتی سیا و دیگر مقامات امنیتی آمریکا در مورد برنامه تسلیحاتی عراق، که منجر به حمله به این کشور در سال ۲۰۰۳ شد، آن را دلیلی برای عدم پذیرش گزارش های کنونی درباره حمله سایبری روسیه دانسته است.

ترامپ بارها هرگونه دخالت روسیه در انتخابات آمریکا را رد کرده بود. این در حالی است که مقامات امنیتی پیشتر گزارش هایی در این باره را به او داده بودند.

بعضی از قانونگذاران و مقامات آمریکایی پیشتر در مورد علاقه روسیه به انتخاب ترامپ ابراز تردید کرده بودند.

اما صاحبنظران معتقدند که حمله ترامپ به اعتبار سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) یک رویداد بی سابقه است. در گذشته روسای جمهوری زیادی نسبت به مقامات امنیتی بدگمان بوده اند، اما هیچ یک از آنها به طور علنی به سازمان های امنیتی، حمله لفظی نکرده اند.

نمایندگان حزب دموکرات در مجلس سنای آمریکا ضمن انتقاد از این بدخورد ترامپ خواستار رسیدگی کامل به گزارش دخالت روسیه در انتخابات آمریکا شدند.

نمایندگان جمهوری خواه پذیرفته اند که روسیه نقشی مخرب در تمام انتخابات در سراسر جهان دارد و به گفته دوین نانز، نماینده جمهوریخواه از ایالت کالیفرنیا، تلویزیون روسی آر.تی «کاملا یک شبکه تبلیغاتی» است، اما نانز افزود که هیچ نشانه ای از اقدام روس ها برای کمک به ترامپ دیده و یا شنیده نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید