همکاری جهانی برای افزایش قیمت نفت.. کشورهای خارج اوپک روزانه 600 هزار بشکه تولید را کاهش می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پادشاهی سعودی و روسیه روز شنبه در مورد کاهش تولید نفت و افزایش قیمت آن به توافق رسیدند. این اولین توافق کشورهای داخل و خارج از اوپک از سال ۲۰۰۱ تاکنون می باشد.

خالد الفالح، وزیر نفت سعودی به خبرنگاران گفت که این توافق هم اکنون در مرحله نهایی شدن است.

الکساندر نواک، وزیر نفت روسیه نیز در نشست اعضای اوپک و کشورهای مستقل تولید کننده نفت در وین گفت: «هیچ مشکلی برسر نهایی شدن این توافق وجود ندارد.»

در نشست وین کشورهای غیر عضو در اوپک موافقت کردند تا ۶۰۰ هزار بشکه از تولید نفت روزانه خود بکاهند، در حالیکه این میزان برای کشورهای عضو اوپک ۱.۲ میلیون بشکه در روز خواهد بود.

محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک گفت انتظار می رود با امضای این توافق نامه، ۱۲ کشور تولید کننده نفت غیرعضو اوپک، سهم خود را در کاهش ۶۰۰ هزار بشکه‌ای از تولید نفت روزانه انجام دهند.

او به خبرنگاران گفت: «این یک توافق تاریخی است...و به تقویت اقتصاد جهانی منجر می شود. همچنین کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی نیز خواهند توانست که به اهداف توسعه تعیین شده از سوی این سازمان دست یابند.»

به گزارش مقامات اوپک، کشورهای آذربایجان، قزاقستان، عمان، مکزیک، روسیه، سودان، جنوب سودان، مالزی، و بحرین که عضو اوپک نیستند در نشست وین حضور داشتند، و کشورهای بولیوی و برونئی نیز موافقت خود را اعلام کرده اند.

۲ کشور آذربایجان و مکزیک بطور طبیعی تولید نفت خود را کاهش داده اند، و مقامات اوپک گفتند که مذاکرات برای نحوه مشارکت این کشورها در کاهش تولید انجام شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید