چین از پیام‌های دونالد ترامپ عصبانی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تقابل لفظی بین دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا و دولت چین روز دوشنبه بالا گرفت، و چین به شدت مواضع اقتصادی و امنیتی ترامپ را مورد حمله قرار داد.

این روند، نشانه ای از احتمال برقراری یک رابطه تقابلی میان دو اقتصاد بزرگ جهانی است و نشان می دهد که ترامپ، در مورد چین به وعده های انتخاباتی خود درباره به چالش کشیدن سیاست های تجاری و ارزی این کشور، پایبند است.

روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» اشاره می کند، تنش ها از زمانی آغاز شد که در اقدامی غیرمتعارف، ترامپ با رئیس دولت تایوان گفت و گویی تلفنی انجام داد. این گفت و گو از مسائل دوجانبه فراتر رفته و به بحث هایی درباره چین و همینطور به مسأله ثبات در منطقه آسیا ـ اقیانوسیه نیز کشیده شد. با این حال، در ابتدا، چینی ها نارضایتی خود را بیشتر متوجه تایوان کردند تا ترامپ.

با این حال، طی هفته جاری، ترامپ مجموعه ای از مطالب را درباره چین در صفحه توئیتر خود منتشر کرد که این موضوع، نارضایتی شدید چین را برانگیخت. در این مطالب، رئیس جمهور منتخب آمریکا از سیاست های مالی چین و همچنین حضور نظامی این کشور در دریای جنوبی چین انتقاد کرد. در واکنش، لو کانگ، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت، کشورش مراتب ناخرسندی خود را مستقیم به افرادی از تیم ترامپ منتقل کرده است.

پس از آن و در روز دوشنبه، روزنامه «پیپل دیلی»، ارگان رسمی حزب کمونیست چین در مطلبی در صفحه نخست خود نوشت: «ترامپ و تیم انتقالی وی باید درک کنند که دردسر آفرینی در روابط چین و آمریکا، صرفاً به معنای مسأله سازی برای خود آمریکاست».

به هر ترتیب، کارشنان بر این باورند که هم ترامپ و هم دولت چین، تلاش دارند مرزهای جدیدی را در روابط میان دو کشور تعریف کنند که این حد و مرزها، نسبت به آن چیزی که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما وجود داشته، تقابلی تر خواهد بود.

پس از آنکه در بیستم ژانویه ترامپ رسماً کار خود را به عنوان رئیس جمهور آغاز کند، نخستین آزمون واقعی روابط دو کشور در دوره جدید، در نیمه ماه آوریل خواهد بود. این زمانی است که وزارت خزانه داری قرار است یک گزارش مالی درباره رفتار دیگر کشورها در زمان تبلیغات انتخاباتی منتشر کند. ترامپ وعده داده که در این گزارش، از چین با عنوان «مداخله گر مالی» یاد خواهد شد؛ عنوانی که مذاکره دوباره دو کشور درباره این موضوع و همچنین احتمالاً جریمه چین را در پی خواهد داشت. این مذاکرات می تواند روند تعامل میان دو کشور را تغییر دهد.

ترامپ در جریان تبلیغات انتخاباتی خود از سیاست های مالی و تجاری چین انتقاد کرده و وعده داده که تعرفه ای 35 تا 45 درصدی بر صادرات کالاهای چینی به آمریکا وضع کند. در ابتدا، مشخص نبود که آیا وی پس از انتخاب شدن هم به مواضع سخت خود پایبند خواهد بود یا خیر، اما گفت و گوی روز جمعه وی با رئیس دولت تایوان، مباحثی جدی را درباره روابط آمریکا با چین برانگیخت. به این ترتیب، این احتمال وجود دارد که پس از آغاز رسمی ریاست جمهوری ترامپ، روند جدیدی در روابط واشنگتن و پکن آغاز شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید