روسیه: مخالفان اسد را در صورت مخالفت با خروج از حلب نابود می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روسیه سه شنبه 6 دسامبر، شرط سابقش را که به دلیل آن روز دوشنبه قطعنامه شورای امنیت برای آتش بس 7 روزه در حلب را وتو کرده بود، تکرار کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سرگئی لاوروف در کنفرانس مشترک خبری با تورین یگلاند دبیرکل پارلمان اروپا گفت که در صورت خارج نشدن مخالفان مسلح از مناطق شرق حلب، روسیه به بمباران این مناطق ادامه خواهد داد.

او تاکید کرد: «مخالفان مسلح اگر با خروج از شرق حلب مخالفت کنند، نابود خواهند شد».

او آتش بس را تلاشی برای خرید وقت دانست تا از راه آن، مخالفان زمان بخرند و نفس تازه کنند. او در توجیه وتوی قطعنامه شورای امنیت گفت: «آتش بسی که در شورای امنیت مطرح شد، برای استراحت مخالفان مسلح بود».

او همچنین ایالات متحده آمریکا را متهم کرد که با گفت وگوی «جدی» درباره خروج مخالفان مسلح از حلب مخالفت می کند. او هیئت مذاکره کننده اپوزیسیون سوریه را هم به اجرا نکردن قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد متهم کرد.

لاوروف گفت که در دیدار با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در رم که جمعه روی داد، بر سر برگزاری مذاکراتی درباره سوریه در ژنو به توافق رسیده بود.

وزیر امور خارجه روسیه افزود: «کری از من خواست با سندی موافقت کنم که با دیدگاه های روسیه هم خوان باشد. اما دوشنبه ناگهان به ما پیام دادند که نمی توانند روز چهارشنبه با ما دیدار کنند زیرا نظرشان را عوض کرده و از ارائه سند صرفنظر کردند».

او گفت: «اکنون سندی در دست دارند که همه چیز را به نقطه صفر باز می گرداند».

روسیه و چین دوشنبه 5 دسامبر قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را که خواستار آتش بسی هفت روزه در حلب است، وتو کردند.
ونزوئلا هم با پیش نویس ارائه شده از سوی اسپانیا، مصر و نیوزلند مخالفت کرد. آنگولا به این قطعنامه، رای ممتنع داد.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت که واشینگتن با مذاکره با روسیه بر سر خروج مخالفان مسلح از شهر حلب مخالفت نکرده است.

کری که در بروکسل پس از دیدار با همتایانش در پیمان ناتو سخن می گفت، اظهار داشت: «در جریان هیچ مخالفت مشخصی نیستم و نمی دانم سند مطرح شده چیست».

او گفت: «باید ببینیم چه کاری می توانیم انجام دهیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید