امروز دوشنبه..رای گیری شورای امنیت بر سر پیش نویس آتش بس در حلب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

العربیه به نقل از منابعی در نیویورک گزارش داد که شورای امنیت سازمان ملل متحد، روز دوشنبه 5 دسامبر، پیش نویس قطعنامه آتش بس در حلب برای هفت روز را به رای می گذارد. مصر از جمله کشورهایی است که در ارائه این پیش نویس نقش داشته است.

این در حالی است که نیروهای رژیم سوریه، به پیشروی های خود در مناطق شرق حلب ادامه می دهند و در نتیجه آن، دهها غیر نظامی کشته یا زخمی شدند. تلویزیون سوریه، کنترل جاده اصلی مسیر فرودگاه حلب توسط نیروهای اسد را اعلام کرد.

برخی دیپلمات ها اعلام کردند که پیش نویس ارائه شده، ورود کمک های انسانی به ساکنان مناطق محاصره شده در شرق حلب را شامل می شود.

این پیش نویس، توسط کشورهای مصر، نیوزیلند، و اسپانیا، پس از گفتگوهای طولانی با روسیه، ارائه شده است. اسپانیا ریاست از دسامبر جاری، ریاست شورای امنیت را بر عهده گرفته است.

به رغم، امتیازهای داده داده شده از سوی کشورهای ارائه دهنده این پیش نویس، اما هنوز مشخص نیست که روسیه، با آن موافقت خواهد کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، این پیش نویس خواستار آن است تا همه طرف های درگیر در حلب سوریه، به حملات خود برای مدت هفت روز قابل تمدید، پایان دهند. از طرف های درگیر نیزخواسته شده که به نیازهای فوری دهها هزار تن از مردم حلب، اجازه ورود به این شهر داده شود.

این پیش نویس گفته که آتش بس موقت در حلب، مقدمه ای برای آتش بس فراگیر در دیگر مناطق سوریه خواهد بود.

در همین حال، کاناد نیز، با حمایت 74 کشور عضو سازمان ملل خواسته که مجمع عمومی این سازمان در یک نشست عمومی، قطعنامه ای در حمایت از کمک های انسانی به حلب، صادر نماید. تاریخ این نشست هنوز مشخص نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید