کاخ سفید: اوباما قانون تمدید تحریم‌های ایران را امضا خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید آمریکا اعلام کرد که انتظار می رود باراک اوباما رئیس جمهوری این کشور، مصوبه کنگره برای تمدید تحریم های 10 ساله ایران را امضا کرده تا به قانون تبدیل شود.

به گزارش خبرگزاری ها. اریک شولتز سخنگوی کاخ سفید، جمعه 2 دسامبر به خبرنگاران گفت: «بر این باوریم که تمدید تحریم های ایران ضروری نیست اما معتقدیم این تمدید بر توافق هسته ای تاثیر نمی گذارد... معتقدم رئیس جمهوری این مصوبه را امضا کند».

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، جمعه در سخنانی، تصویب تمدید تحریم ها در کنگره آمریکا را «نقض توافق هسته ای» توصیف کرد.

خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران ایران هم گزارش داد جمعی از نمایندگان پارلمان این کشور، در حال تهیه طرحی سه فوریتی برای از سر گیری فعالیت های هسته ای هستند.

ژوئیه گذشته تهران و قدرت های جهان به توافقی دست یافتند که بر پایه آن، در برابر محدود شدن فعالیت های هسته ای ایران، تحریم های اعمال شده بر این کشور به خاطر این فعالیت ها لغو شود.

مقام های آمریکایی می گویند که وضع این تحریم ها، ارتباطی با تحریم های اعمال شده بر ایران به خاطر فعالیت های هسته ای، نداشت.

پنجشنبه اول دسامبر سنای آمریکا تمدید قانون تحریم‌ها علیه ایران را برای یک دوره 10 ساله دیگر تصویب کرد.

پیش از این مجلس نمایندگان آمریکا قانون تحریم‌های ایران را با 419 رأی موافق در برابر یک رأی مخالف تمدید کرده بود.

این قانون برای نخستین بار سال 1996 برای ایجاد موانعی در برابر سرمایه‌گذاری در بخش انرژی ایران و جلوگیری از دست‌یابی این کشور به جنگ‌افزارهای هسته‌ای تصویب شده بود.

کنگره اعلام کرده این طرح را تصویب کرده است تا به ایران اعلام کند که رئیس‌جمهوری آینده آمریکا توانایی آن را دارد که در صورت نقض بتوافق هسته ای از سوی تهران، تحریم‌ها را به سرعت اعمال کند. این در حالی است که مقامات ایران طی روزهای اخیر تأکید کرده‌اند که تصویب این طرح به معنای نقض توافق هسته ای از سوی آمریکا است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size