وزیر دفاع ترامپ را بهتر بشناسید... «سگ دیوانه و راهب جنگ‌ها»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا سرانجام جیمس ماتیس را به عنوان وزیر دفاع خود انتخاب کرد.

«ماتیس» 60 ساله که از «عقاب های» سیاست در آمریکا به شمار می آید، کیست؟

- ماتیس از چهره های برجسته نظامی آمریکا است. او بیش از 4 دهه از تفنکداران نیروی دریایی آمریکا بود. اوت 2012 به فرماندهی نیروهای مرکزی آمریکا رسید اما در مارس 2013 بازنشسته شد. پس از بازنشستگی مشاور انستیتوی «هوفر» وابسته به دانشگاه استانفورد شد.

- انتظار می رود ماتیس دومین ژنرال آمریکایی باشد که در راس وزارت دفاع قرار می گیرد. در سال 1950ژنرال جورج مارشال به این سمت رسیده بود.

- ماتیس به خاطر قاطعیت و بی رحمی اش در فرماندهی نظامی، لقب «سگ دیوانه» گرفت.

- بسیار پر مطالعه است و کتابخانه اش بیش از 6 هزار کتاب دارد.

- او مجرد است و همسر و فرزند ندارد، از این رو لقب «راهب جنگ ها» به او داده اند.

- او ایران را «خطرناک ترین تهدید برای ثبات و صلح خاورمیانه» توصیف می کند. او از سرسخت ترین توافق هسته ای دولت باراک اوباما با تهران بود. او در بسیاری از اظهارنظرها و سخنرانی های خود به ویژه در انستیتوی بین المللی مطالعات استراتژیک، به شدت از موضع دولت آمریکا به خاطر ناکامی اش در مقابله با پشتیبانی تسلیحاتی و نظامی ایران از نظام سوریه و قاچاق اسلحه به شبه نظامیان حوثی در یمن، انتقاد کرد.

- در سال 2013 بهای موضعش در برابر ایران را پرداخت کرد. رسانه های آمریکایی به نقل از مسئولان وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) گزارش دادند که ماتیس مجبور به بازنشتگی و استعفا شد.

- او از فرماندهان محبوب در میان تفنگداران و نیروهای نظامی آمریکا به شمار می آید که نقل قول های خشنی از او را تکرار می کنند، همچون: «مودب و حرفه ای باشید اما در عین حال همواره برای شلیک آتش به هرکس که ملاقات می کنید آماده باشید».

- اظهارنظرهای شوکه کننده ای دارد که باعث انتقادهای تندی از او شده است. به طور مثال در سال 2005 درباره افغانستان گفت: «آن جا مردانی هستند که با زنان خود به خاطر نپوشیدن حجاب با خشونت رفتار می کنند. این گونه افراد از مردانگی و انسانیت برخوردار نیستند، از این رو کشتن آن ها لذت بخش است».

- در 19 سالگی به عضویت تفنگداران نیروی دریایی آمریکا (مارینز) در آمد. در بسیاری از جنگ ها شرکت کرد، از جنگ خلیج تا حمله به عراق در سال 2003. در جنگ های اول و دوم فلوجه و جنگ افغانستان هم حضور داشت.

شایان ذکر است که بر پایه قانون آمریکا، چنانچه وزیر دفاع ژنرال سابق باشد، باید دستکم 7 سال از بازنشتگی اش بگذرد اما نگره می تواند در مصوبه ای، وزیر پیشنهادی را از این قانون مستثنی کند و انتظار می رود ماتیس مشمول این استثنا شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size