.
.
.

شایعاتی درباره کشتن "گلنارا" دختر رئیس‌جمهوری پیشین ازبکستان و پنهان کردن جنازه‌اش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام امنیتی ازبکستان، از به قتل رسیدن دختر بزرگ رئیس‌جمهوری متوفی ازبکستان از طریق مسموم شدن با زهر، خبر داد.

پایگاه خبری "Tsentr-1" به نقل از یک مقام امنیتی ازبکستان اعلام کرده که "گلنارا" دختر بزرگ "اسلام عبدالغنیویچ کریموف" رئیس‌جمهوری پیشین ازبکستان، که در ماه سپتامبر به دلیل سکته مغزی درگذشته بود، در واقع مسموم شده و جسدش در یک قبر بی‌نام نشان در گورستان تاشکند به خاک سپرده شده است.

گلنارا 44 سال پیش در شهر "فرغانه" در شرق ازبکستان و در 420 کیلومتری تاشکند، به دنیا آمد. او یک تاجر، دیپلمات، خواننده و طراح لباس بود. پیش از این در پی شکایت شوهرش از او به دلیل ربودن فرزندشان، پلیس فدرال آمریکا دستور بازداشت گلنارا را صادر کرده بود.

او همچنین به اتهام پولشویی تحت پیگرد بود، لیکن پدرش برای نجاتش و رهایی‌ از دست پیگردهای آمریکا، او را به عنوان سفیر کشورش در اسپانیا برگزید تا بتواند از مصونیت دیپلماتیک سود ببرد. با اینحال در سال 2014 و پس از آنکه اسلام عبدالغنیویچ کریموف از صحت اتهامات وارده به دخترش مطمئن شد، او را به حصر خانگی برد.

در همان سال یک شرکت روابط عمومی بریتانیایی تصویری از او، خارج از محل حصرش و در میان حلقه‌ای از محافظان منتشر کرد. گلنارا در همان سال پیامی مخفی به شبکه ‌بی‌بی‌سی ارسال کرد و توضیح داد که با او و دخترش در حصر به شیوه‌ای بدتر از سگ، رفتار می‌کنند و او نیاز به کمک‌های پزشکی فوری دارد.

شاید به همین دلیل باشد که علیرغم اینکه گلنارا از حلقه نزدیکان کم‌شمار پدرش به حساب می‌آمد و پدرش او را از مشکلاتی که با گروه‌های جرایم سازمان‌یافته داشت، نجات داد ولی باز نتوانست در تشییع جنازه پدرش شرکت کند.

در همین زمینه نیز سوئیس به درخواست آمریکا، یک حساب بانکی با موجودی یک میلیارد دلار را به دلیل آنکه احتمال می‌رفت به گلنارا ارتباط داشته باشد، بلوکه کرد. گمان می‌رود رئیس جمهوری جدید که در 4 دسامبر به عنوان جانشین اسلام کریموف انتخاب شود، راه‌حلی برای مشکل این حساب بانکی خواهد یافت. "شوکت میرزایویف" که سال‌ها به عنوان نخست وزیر فعالیت کرده و از زمان مرگ اسلام کریموف، وظایف او را انجام می‌دهد، محتمل‌‌ترین گزینه برای جانشینی کریموف است.

پدر گلنارا، از سال 1991 همزمان با استقلال ازبکستان از شوروی سابق، بر این کشور حکومت کرد. شیوه حکومت او از سخت‌ترین انواع دیکتاتوری توصیف شده و ایالات متحده آمریکا انتخاب او به عنوان رئیس‌جمهور با 91.9% آراء را "انتخاباتی، نه آزاد و نه سالم، که حق انتخاب یک رئیس جمهور واقعی را برای رای‌دهندگان قائل نشده" توصیف کرد. البته پس از همپیمانی کریموف با آمریکا در نبرد بر علیه تروریسم، آمریکا یک پایگاه نظامی در "کارشی خان‌آباد" ایجاد کرد و از آنجا به طالبان حمله کرد. البته این پایگاه چندان دوام نیاورد و نیروهای آمریکایی در سال 2005 به درخواست ازبکستان آن را ترک کردند. این درخواست ازبکستان پس از آن مطرح شد که آمریکا، ازبکستان را به نقض حقوق بشر و به کار بردن "شیوه‌های وحشیانه" در شکنجه متهم کرد. آنها در سال 2002 متهم شدند که دو مرد زندانی را زنده زنده در یک دیگ بزرگ آب‌جوش انداخته و آنها را پختند.

تاکنون هیچ منبع مستقلی به قتل رسیدن گلنارا که از دانشگاه هاروارد آمریکا و در رشته ادبیات و مطالعات اقلیمی فارغ‌التحصیل شده را تایید نکرده است. پایگاه اینترنتی روزنامه "The Diplomat" گفته یک حساب توئیتری که گمان می‌رود به گلنارا تعلق داشته باشد، کماکان فعال است.

منبع امنیتی که خبر به قتل رسیدن گلنارا به وسیله سم را به پایگاه خبری "Tsentr-1" داده، گفته که از ترس دو پسر گلنارا به نام‌های اسلام و ایمان که همینک در ازبکستان زندگی می‌کنند، چنین کرده است. البته او هیچ توضیحی درباره دلایل این ترس نداده است. خبرگزاری "نووستی" روسیه به نقل از یکی از افراد خانواده گلنارا، خبر به قتل رسیدن او را نفی کرده ولی هیچ دلیلی برای این نفی ارائه نکرده است همانطور که هیچ مدرکی دال بر مسموم کردن او ارایه نشده است.