.
.
.

نخست وزیر ژاپن: بدون آمریکا پیمان ترانس آتلانتیک معنایی ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا در یک پیام ویدیویی خروج این کشور را از پیمان ترانس آتلانتیک (پی.تی.تی) در اولین روز کاری خود را اعلام کرد.

در پی این اعلام، «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن که برای شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو پیمان ترانس پاسفیک به پرو رفته بود روز دوشنبه در بوئنوس آیرس گفت: «بدون آمریکا پی.تی.تی معنایی نخواهد داشت.»

اين اظهارات نخست‌وزیر ژاپن، ه عنوان اولين واکنش يک مسئول بلند پایه ژاپنی به گفته‌های ترامپ، بيان شده است.

آبه، که در نشست سران کشورهای عضو پیمان مشارکت «ترانس- پاسفیک» در پایتخت پرو حضور دارد، به خبرنگاران گفت: در نشستی که دیگر کشورهای عضو مانند استرالیا، نیوزلند، کانادا، سنگاپور، برونئی، شیلی، پرو، مالزی، ویتنام و مکزیک بخواهند بدون حضور آمریکا برای اجرای این پیمان تلاش کنند، گفت‌وگویی وجود نخواهد داشت. پیمان مشارکت ترانس پاسیفیک بدون آمریکا بی‌معنی است.

کشورهای طرف توافق بر سر ایجاد استانداردهای مشترک و کاستن از موانع بازرگانی و تجاری هم‌پیمان شده بودند. این پیمان، در صورت اجرا، می‌توانست بر 40 درصد اقتصاد کل جهان تاثیری مستقیم بگذارد.

ترامپ روز دوشنبه در این نوار ویدیویی که در یوتیوب منتشر شد تمامی کارهایی را که در روز اول کار خود در 20 ژانویه انجام خواهد داد برشمارده است. از جمله او گفت که از پی.تی.تی خارج می شود.

12 کشور حاشیه اقیانوس آرام عضو پی.تی.تی هستند که سران این کشورها و از جمله باراک اوباما روز شنبه در اجلاس آن در کشور پرو شرکت کرده بودند.

ترامپ ضمن انتقاد از این پیمان آن را یک «فاجعه» خواند که اشتغال در آمریکا را از بین می برد.