.
.
.

كانديداى وزارت دفاع ترامپ ايران را خطرناكتر از داعش مى‌داند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ژنرال جیمز متیس، یکی از گزینه‌های اصلی رئیس جمهوری منتخب آمریکا برای وزارت دفاع ایالات متحده است. او ایران را خطرناک‌تر از "داعش" می‌داند و شديدا مخالف توافق هسته‌‌ای با تهران است.

به گزارش روزنامه "وول استريت جورنال"، ژنرال متيس بارها گفته که ایران بزرگترین تهدید امنیتی در خاورمیانه به شمار می‌رود. او معتقد است که توافق هسته‌ای با ایران هیچ تضمین واقعی براى ایالات متحده در بر ندارد.

متیس قبلا گفته بود که "لازم است در طول مذاکره با ایران و در مذاکرات جدید برای اصلاح توافق هسته‌ای، گزینه نظامی به عنوان یکی از گزینه‌های در دسترس روى ميز باشد".

او می‌گوید سه مساله‌اى كه در اولين جلسات با مشاورانش مطرح خواهد کرد "ایران، رژیم ایران و سپاه پاسداران" خواهد بود.

متيس 66 ساله حدود سه سال و نیم پیش بازنشسته شد، او تفنگدار سابق نیروی دریایی آمریکا است، فرمانده «ستاد مرکزی فرماندهی» بود و آخرین مأموریتش در جبهه‌ها، رهبری نیروی اعزامی تفنگداران دریایی وابسته به ستاد مرکزی تفنگداران دریایی در جنگ عراق بود. در طول دوره خدمت خود در عراق شاهد دخالت‌هاى گسترده رژیم ایران در عراق و حمايت مالی تهران از گروه‌هاى افراطی و فرقه‌گرای وابسته به جمهورى اسلامى بود.

چهار سال پیش این نظامی حرفه‌ای بر این باور بود که به باید مخالفین بشار اسد سلاح داده شود تا با گروه‌های وابسته به جمهوری اسلامی ایران مقابله کنند.