.
.
.

صدرنشینی فرانسوا فیون و شکست سارکوزی در انتخابات درون حزبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فرانسوا فیون نخست‌وزیر سابق فرانسه با کسب 43.3% از کل آراء به عنوان نفر اول انتخابات درون حزبی معرفی شد.

این در حالی است که سارکوزی رئیس‌جمهوری سابق فرانسه در انتخابات داخلی حزب راست‌میانه جمهوری‌خواه شکست خورده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیکولا سارکوزی، رئیس‌جمهوری سابق فرانسه پس از اعلام نتایج انتخابات با اعتراف به شکست خود در این انتخابات، فرانسوا فیون را که فردی میانه‌رو است و در دور اول رای‌گیری روز یکشنبه اول شد، تایید کرده است.طبق این گزارش فرانسوا فیون با کسب 44.1 درصد آرا اول شد و آلن ژوپه با به دست آوردن 28.2 درصد آرا با فیون به مرحله دوم انتخابات صعود کرد. نیکولا سارکوزی در پی کسب تنها 21 درصد آرا از رقابت‌ها کنار رفت.

آلن ژوپه که از لحاظ جهت‌گیری سیاسی همانند فرانسوا فیون است، و پیشتر نخست‌وزیر فرانسه بود، در جایگاه دوم قرار گرفت. قرار است این دو نامزد یکشنبه آینده بار دیگر در مقابل یکدیگر قرار بگیرند. برنده انتخابات داخلی حزب جمهوری‌خواه فرانسه سال 2017 نامزد انتخابات ریاست جمهوری می‌شود.


احتمالا برنده انتخابات درون حزبی جمهوری‌خواهان میانه، در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه با مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی فرانسه موسوم به جبهه ملی روبرو شود.


هفت کاندیدا برای کسب نمایندگی حزب جمهوریخواهان در این انتخابات رقابت کردند. برگزیدن نامزد جمهوریخواهان برای رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری در دو مرحله صورت می‌گیرد.