.
.
.

اتهام حزب‌الله لبنان به دست داشتن در اقدامات خشونت‌آمیز در پرو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بار دیگر نام حزب‌الله لبنان به عنوان یک سازمان تروریستی فرامنطقه‌ای این بار در کشور «پرو» واقع در آمریکای لاتین برجسته شد.

رسانه‌های محلی کشور پرو در گزارشی شبه نظامیان حزب الله لبنان را به کشتن کارگری از تظاهر کننده‌گان شهر دور افتاده «لاپامپا» متهم کرده‌اند.

به گزارش روزنامه شرق الاوسط، رسانه‌های محلی پرو پس از کشته شدن این کارگر بلافاصله شبه نظامیان "حزب الله لبنان" را به این قتل تروریستی متهم کردند. به این دلیل که این حزب تروریستی در همکاری با گروه «راه درخشان» (سندرو لومینوزو) در زمینه خشونت و حملات تروریستی معروف است چرا که این گروه با موسسه خیریه‌ای به نام «انکاری سلام» که از نظر مالی و ایدئولوژی از سوی حزب الله لبنان وایران حمایت می شود، همکاری نزدیک و رابطه‌ای تنگاتنگ دارد.

انجمن «انکاری اسلام» بیشتر مردم فقیر و طبقه‌های به حاشیه رانده شده اجتماعی را مورد سوء استفاد قرار می دهد.

حزب الله لبنان در آمریکای لاتین و از جمله پرو با گروه‌های سیاسی که فقرا به حاشیه رانده شدگان را هدف قرار می دهد همکاری می کند .

این حزب با سازمان «راه درخشان » و گروههای وابسته به آن مانند «موادیف» وهمچنین «مودیب» که این احزاب به حزب کمونیست پرو تبعیت می کنند و در واقع به سازمان‌ نظامی -سیاسی حزب کمونیست - مائوئیست پرو وابسته هستند که در سال 1980 تحت پوشش «راه درخشان» فعالیت خود را آغاز کرد.

یک ماه پیش حزب الله لبنان به کمک ایران گروهی از جوانان کشور پرو که به تازگی مسلمان و شیعه شده بودند را به تاسیس یک حزب سیاسی شیعی به نام «حزب الله پرو» تشویق کرد. این اقدام باعث ایجاد نوعی بحران طبقه‌ای از مردم پرو شد .

حزب الله و ایران اموال زیادی را برای آموزش این مجموعه که توسط یک نو مسلمان شیعه شده آرژانتینی رهبری می شدند، هزینه کردند گروه مذبور نخست در تهران آموزش دیدند و سپس با انتشار تصاویری ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی در پرو اعلام کردند که در صدد تاسیس یک حزب سیاسی شیعی در پرو هستند.

حزب الله لبنان و فعالیت های تروریستی و قاچاق در آمریکای لاتین

پرو در سال 2014 یک لبنانی را به اتهام وابستگی به حزب الله لبنان و داشتن ابراز ساخت بمب‌های دستی و ابزارهای نظامی دیگر در خانه اش بازداشت کردند
در سال 2012 میت رومی کاندید سابق انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت که حزب الله لبنان پایگاهی در آمریکای لاتین دارد و این حزب در منطقه‌ای میان مرزهای آرژانتینی،پارگووئه و برزیل در میان مردم ان منطقه که عرب تبار هستند نفوذ دارد.
در سال 2011 پاتریک میهان، رئیس کمیته مبارزه با تروریسم اعلام کرد که حزب الله لبنان دارای شبکه گسترده‌ای برای قاچاق و ترور در کشورهای آمریکای لاتین است.