.
.
.

به دنبال اتهامش به بمباران غیرنظامیان، روسیه از معاهده دادگاه کیفری بین‌المللی خارج شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، چهارشنبه ۱۶ نوامبر فرمانی اجرایی را امضا کرد که بر پایه آن، روسیه امضای خود را از معاهده تاسیس دادگاه بین‌المللی کیفری باز پس می‌گیرد.

بدین ترتیب روسیه به شماری از کشورهای آفریقایی پیوست که از دادگاه بین‌المللی کیفری خارج شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس، در فرمانی که پوتین آن را امضا کرد، آمده است: «روسیه معاهده تاسیس دادگاه بین‌المللی کیفری را که سال ۲۰۰۰ آن را امضا کرده بود، دیگر تایید نمی‌کند».

بدین ترتیب روسیه دیگر زیر نظر دادگاه بین‌المللی کیفری نیست و احکام دادگاه علیه روسیه اجرا نمی‌شود.

گزارش روز دوشنبه دادستانی دادگاه کیفری بین‌المللی درباره انضمام شبه‌جزیره کریمه اوکراین به روسیه، خشم مسکو را بر انگیخت. این گزارش این اقدام روسیه در سال ۲۰۱۴ را، تنشی مسلحانه توصیف کرده بود.

دادگاه بین‌المللی کیفری همچنین در حال بررسی گزارش‌های حاکی از جنایت‌های جنگی نیروهای روسیه در گرجستان در جنگ کوتاه سال ۲۰۰۸ است.

روسیه به خاطر حملات هوایی‌اش در سوریه و اتهامات مطرح شده درباره بمباران غیرنظامیان در این کشور، زیر فشار قرار دارد.

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «با کمال تاسف دادگاه کیفری بین‌المللی آروزوها برای تبدیل شدنش به نهادی مستقل در مسیر تحقق عدالت بین‌المللی را محقق نکرد».

این تصمیم روسیه احتمالا با استقبال آفریقای جنوبی و گامبیا مواجه خواهد شد که از دادگاه بین‌المللی کیفری خارج شده‌اند.

لز ایفاونسون فعال سازمان بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر در این باره به خبرگزاری رویترز گفت: «این اقدام نشان دهنده آن است که روسیه از پایبندی به تعهدات بین‌المللی خود صرفنظر می‌کند و در را به روی مردم داخل سوریه برای رسیدن به سازمان قضایی مهم، می‌بندد».

دادگاه بین‌المللی کیفری که مقرش در شهر لاهه هلند است، سال ۱۹۹۸ با موافقت ۱۲۰ کشور تاسیس شد.