.
.
.

وزیر خارجه ترامپ چه کسی خواهد بود و درباره ایران چه گفته است؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در مقابل نامزد حزب دمکرات، گمانه زنی‌ها درباره مهمترین وزارت خانه‌های آینده آمریکا از جمله وزارت خارجه اغاز شده است. شاید از میان سه شخصیتی که طی روزهای گذشته از سوی رسانه های آمریکا به آن پرداخته شد، نام جان بولتون سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل برای کشورهای خاورمیانه شناخته تر باشد. او اظهاراتی آتشین نسبت به ایران داشته است. گفته می شود که ترامب علاقه مند است که بولتون وزیر خارجه وی باشد.

رسانه‌های آمریکایی پس از اعلام پیروزی ترامب چند چهره شاخص را به‌عنوان کاندیدای احتمالی وزارت خارجه آمریکا معرفی کرده‌اند.نیوت گینگریچ، رئیس‌ سابق مجلس نمایندگان آمریکا، سناتور باب کورکر، رئیس کنونی کمیته روابط خارجی سنا و جان بولتون سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل . سه نفری که دست کم در موضوع مخالفت با توفقنامه هسته با ایران، و نیز آزادی پول های بلوکه شده ایران در آمریکا که گمان می رود تهران، آنها برای شبه نظامیان خود در عراق، سوریه و یمن استفاده کرده است، همراه با دونالد ترامپ اشتراک نظر دارند.

سه شخصیت سیاسی که پیش بینی می شود وزارت خارجه ترامب را بر عهده بگیرند

نیوت گینگریچ . رئيس سابق کنگره آمریکا (از ژانویه 1995 تا ژانویه 1999) ، او در کمپین انتخاباتی ترامپ حضور داشت و از رئیس جمهور منتخب آمریکا حمایت کرد. در کنفرانس اخیر مجاهدین خلق در پاریس شرکت داشت. گینگریچ از سرنگونی نظام ایران حمایت می کند و تهران را به حمایت از تروریسم متهم کرده است. سایت Political Insider در گزارشی گفته که نیوت گینگریچ شانس بیشتری برای تصدی پست وزارت خارجه آمریکا را در دولت آینده ترامپ دارد.


• وب كوركر . عضو شناخته شده جمهوری خواهان و نماینده ایالت تینیسی در کنگره آمریکا . او هم اکنون ریاست کمیته روابط خارجی آمریکا در کنگره را بر عهده دارد. كوركر پیشتر با خروج نیروهای آمریکایی از عراق مخالفت کرد و گفته که خروج نیروها باید همراه با بهبودی اوضاع در عراق باشد. به افزایش فشار علیه ایران فراخوانده و گفته که لغو تحریم ها از ایران یک ریسک به شمار می رود. سایت (The Hill) گفته که رئیس کمیته روابط خارجی در سنای آمریکا، نامزد نخست وزارت خارجه آمریکا در کابینه دونالد ترامپ خواهد بود.


جان بولتون. شخصیتی که شاید ایرانی ها و دیگر مردم منطقه خاورمیانه آشنایی بیشتری با نام وی نسبت به دو شخصیت نخست، داشته باشند. او به مستحکم کردن روابط با دوستان سنتی آمریکا از جمله کشورهای عربی فرا می خواند. وی که پیشتر سفیر آمریکا در سازمان ملل بود، به شدت با توافقنامه هسته ای ایران مخالف است. بولتون در مصاحبه ای گفته بود که پایبندی به توافقنامه هسته ای داوطلبانه است و ارزش آن از یک سند عادی کمتر است.