.
.
.

تصویری...استقبال سرد و بی‌روح کارکنان کاخ سفید از دونالد ترامپ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اگرچه باراک اوباما، روز پنج‌شنبه رئیس‌جمهور منتخب آمریکا را به حضور پذیرفت، لیکن کارمندان کاخ سفید از این دیدار چندان خوشحال به نظر نمی‌رسیدند.

دونالد ترامپ به دعوت باراک اوباما به کاخ سفید رفته بود تا درباره مقدمات انتقال قدرت با او بحث و گفتگو کند.

اوباما زمانی که در مراسم استقبال از رئیس جمهور منتخب سخنرانی می‌کرد، احتمالا آرزو می‌کرد هیچ‌گاه این جملات را بر زبان نیاورد:" بر کسی پوشیده نیست که من و رئیس جمهور منتخب، در برخی موارد اختلاف نظر جدی داریم".

اوباما خطاب به ترامپ افزود: "تاکید می‌کنم که هرچه در توان داریم برای کمک به موفقیت تو انجام خواهیم داد زیرا اگر تو موفق شوی، این کشور است که موفق خواهد شد".

تصاویری که از کارکنان کاخ سفید منتشر شده، همه چیز را در آن لحظه شرح می‌دهد. اوباما ناچار بود در اتاقی که هشت سال محل کارش بود، با روی گشاده به استقبال ترامپ برود، در حالیکه کارکنان کاخ سفید با چهره‌ای مغموم، دست به سینه ایستاده و به آن لحظه می‌نگریستند. یکی از کارکنان که پشت سر همکارانش ایستاده بود، به آرامی اشک می‌ریخت.

اوباما در سخنانش گفت: به همکارانم در کاخ سفید گفتم سرهایشان را بالا بگیرند. تصاویر نشان می‌دهند آنها چندان که لازم است، به توصیه اوباما گوش نکرده‌اند. اوباما ادامه داد: می‌دانید که این کشور در طول تاریخش مسیر مستقیمی را طی نکرده است. ما مسیر پر پیچ و خمی را رفته‌ایم که گاه کسی فکر کرده این مسیر رو به جلوست و دیگر گمان کرده رو به عقب است.

تخمین زده می‌شود که بین 3500 تا 4 هزار نفر کارمند تمام وقت در کاخ سفید کار می‌کنند و از این تعداد حدود 400 نفر مستقیما با دفتر رئیس جمهور همکاری دارند.