.
.
.

دونالد ترامپ چهل‌وپنجمین رئیس جمهوری آمریکا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری‌خواه، با پیروزی بر رقیب خود هیلاری کلینتون نامزد حزب دمکرات، در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به پیروزی رسید.

بدین ترتیب ترامپ چهل و پنجمین رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا شد.

ترامپ جانشین باراک اوباما از حزب دمکرات می شود. پیروزی او در حالی است پیش از آغاز انتخابات، همه پیش بینی ها از پیروزی کلینتون سخن می گفت. ترامپ اما نتایج این نظرسنجی را قبول نداشت و همواره از «اکثریت خاموشی» سخن می گفت که به او رای می دهند.

به هر حال رسانه ها و تحلیلگران، پیروزی ترامپ را یک «شگفتی» توصیف می کنند.

دونالد ترامپ بازرگان، نویسنده، سیاستمدار و چهره تلویزیونی آمریکایی است. او از سال ۱۹۷۱ رئیس هیئت مدیره سازمان ترامپ که شرکت هلدینگ اصلی معاملات املاک و دیگر منافع کسب و کاری اوست، بوده است.

ترامپ که متولد و بزرگ شده نیویورک است، در سال ۱۹۶۸ با مدرک کارشناسی اقتصاد از مدرسه وارتون دانشگاه پنسیلوانیا فارغ‌التحصیل شد. او که حین تحصیل در دانشگاه در شرکت پدرش فرد ترامپ کار می‌کرد از سال ۱۹۷۱ کنترل این کسب‌وکار خانوادگی را در دست گرفت و بعدتر آن را به «سازمان ترامپ» تغییر نام داد. ترامپ در مدت فعالیتش هتل‌ها، کازینوها، زمین‌های گلف، محله ریورساید ساوت منهتن و ساختمان‌های متعدد دیگری ساخته که بسیاری شان نام او را بر خود دارند از جمله تفریگاه‌های ترامپ (که هم اکنون در مالکیت کارل آیکان است). او نام ترامپ را برندی پرارزش و متمایز کرده، و لایسنس آن را به شرکت‌های متعددی که در آن‌ها سهمی ندارد یا سهم کمی دارد اعطا می‌کند.

ترامپ در سال ۲۰۰۰ برای کسب نامزدی حزب ریفورم در انتخابات ریاست جمهوری رقابت کرد و در انتخابات مقدماتی این حزب در دو ایالت پیروز شد و سپس کنار کشید. ترامپ که از سوی مجله فوربز در زمره ۵۰۰ فرد ثروتمند جهان بوده، کسب‌وکارهایش و نیز سه ازدواجش دهه‌هاست پوشش گستردهٔ رسانه‌ای را به خود جلب کرده است. ترامپ از ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۵ میزبان ریلتی شوی محبوب کارآموز در ان‌بی‌سی بوده است که به خاطر آن در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود یک ستاره به او داده شده است.

ترامپ در ۱۶ ژوئن ۲۰۱۶ بار دیگر رسماً نامزدی خود را برای انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری ۲۰۱۶، این بار به عنوان یک جمهوری خواه اعلام کرد.

کمپین ترامپ پوشش گسترده رسانه‌ای و توجه بین‌المللی را به خود جلب کرد. در مه ۲۰۱۶، پس از موفقیت او در پیروزی در بیشترین ایالت‌ها و کسب بیشترین آرای رقابت مقدماتی حزب جمهوریخواه و تنها رقبای باقیماندهٔ او کناره گیری کردند و ترامپ در ژوئیه رسماً نامزد حزب جمهوریخواه شد.

از جمله مواضع سیاسی ترامپ تجدید مذاکرات تجاری آمریکا با چین مخالفتش با چندتا از توافق نامه‌های گوناگون تجارت آزاد همچون شراکت ترنس-پسیفیک، اجرای سفت و سخت‌تر قوانین مهاجرتی آمریکا و ساختن دیواری در امتداد مرز مکزیک-ایالات متحده آمریکا، اصلاحات در مراقبت از کهنه سربازان، جایگزینی لایحه حفاظت از بیمار و مراقبت مقرون به صرفه، کاستن از مالیات ها و حمایت از عدم مداخله در خصوص سیاست خارجی است.

در پی تیراندازی ۲۰۱۵ سن برناردینو او پیشنهاد داد «ورود مسلمانان به آمریکا به طور کامل» تا زمانی که «مسئولین ما دریابند قضیه از چه قرار است» متوقف شود. او بعدتر گفت تمرکز این طرح بر کشورهای دارای پیشینه اثبات شده از تروریسم متمرکز خواهد بود.

تا زمان تنظیم این گزارش، ایالت هایی که آرای آن ها به سود دو نامزد مشخص شده، عبارتند از:

ترامپ:

آلاباما (9 رای الکترال)، آرکانزاس (9 رای الکترال)، فلوریدا(29 رای الکترال)، جورجیا (16رای الکترل)، آیداهو (4 رای الکترال)، ایندیانا (11 رای الکترال)، کانزانس (6 رای الکترال)، کنتاکی (8 رای الکترال)، لوییزیانا (8 رای الکترال)، می سی سی پی (6 رای الکترال)، میسوری (10 رای الکترال)، مونتانا (3 رای الکترال)، نبراسکا (5 رای الکترال)، کارولینای شمالی (15 رای الکترال)، داکوتای شمالی (3 رای الکترال)، اوهایو (18 رای الکترال)، اوکلاهاما (7 رای الکترال)، کارولینای جنوبی (9 رای الکترال)، داکوتای جنوبی (3 رای الکترال)، تنسی (11 رای الکترال)، تگزاس (38 رای الکترال)، ویرجینای غربی ( 5 رای الکترال)، وایومینگ (3 رای الکترال)، یوتا (6 رای الکترال)، پنسیلوانیا (20 رای الکترال)، ویسکانسیل (3 رای الکترال)، ویسکانسین (10 رای الکترال).


کلینتون:

کالیفرنیا (55 رای الکترال)، کلرادو (9 رای الکترال)، کانتیکت (7 رای الکترال)، دلاور (3 رای الکترال)، هاوای (4 رای الکترال)، ایلینویز (20 رای الکترال)، آیوا (6 رای الکترال)، مین (4 رای الکترال)، مریلند (10 رای الکترال)، ماساچوست (11 رای الکترال)، نیوجرسی (14 رای الکترال)، نیومکزیکو (5 رای الکترال)، نیویورک (29 رای الکترال)، ارگون (7 رای الکترال)، رودآیلند (4 رای الکترال)، ورمونت (3 رای الکترال)، ویرجینیا (13 رای الکترال)، واشینگتن دی سی (3 رای الکترال)، واشینگتن (12 رای الکترال).