.
.
.

جمهوری‌خواهان اکثریت مجلس نمایندگان را در دست گرفتند اما در سنا رقابت سختی دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

همزمان با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که سه شنبه 8 نوامبر برگزار شد، انتخابات با اهمیت کنگره هم برگزار شد. نتایج اولیه که شامگاه سه شنبه مشخص شد، نشان داد که جمهوری خواهان، اکثریت را در مجلس نمایندگان حفظ خواهند کرد. این در حالی است که حزب جمهوری خواه، رقابت سختی با حزب دمکرات برای دفاع از اکثریتش در مجلس سنا دارد.

دو شبکه «ای بی سی» و «ان بی سی» گزارش داده اند که جمهوری خواهان، اکثریت را در مجلس نمایندگان که آن را از سال 2011 در اختیار دارند، حفظ خواهند کرد.

پیش از این نیز نظرسنجی ها حاکی از ان بود که اکثریت در دست حزب جمهوری خواه باقی خواهد ماند.

تا کنون نام 16 نامزد پیروز در رقابت های انتخابات مجلس سنا مشخص شده است. دمکرات ها تنها یک کرسی را در این میان توانستند به دست بیاورند در حالی که رقابت های سخت بر سر بقیه کرسی های خالی، ادامه دارد.

اهمیت انتخابات کنگره

این که اکثریت کنگره در دست چه حزبی باشد، نشان خواهد داد که رئیس جمهوری آینده آمریکا، با چه چالش هایی با قانونگذاران روبرو خواهد بود. دمکرات ها یک کرسی مجلس سنا را تا کنون توانستند از جمهوری خواهان بگیرند. تامی داکوورث این کرسی را از مارک کرک در ایالت ایلینوی گرفت.

داکورث در عراق جنگیده و دو پایش را از دست داده است. با پیروزی او، دمکرات ها به چهار کرسی احتیاج دارند تا اکثریت را در مجلس سنا به دست بیاورند.