.
.
.

ایران: ترامپ باید برجام را اجرا کند.. عملکردش را زیر نظر داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جمهوری اسلامی ایران، پس از اعلام پیروزی دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، موضع گیری کرد.

به گزارش خبرگزاری های ایران، محمد جواد ظریف زیر امور خارجه این کشور که در رومانی به سر می برد، چهارشنبه 9 نوامبر به خبرنگاران گفت: «آن چه آمریکا به عنوان یک تعهد بین‌المللی چند جانبه در برجام پذیرفته است را باید اجرا کند».

او ادامه داد: «ما در امور داخلی دیگر کشور ها دخالت نمی‌کنیم. این انتخاب مردم آمریکاست؛ اما هر کس رئیس‌جمهور آمریکا باشد باید واقعیات جهان و منطقه ما را به درستی بشناسد و با آن با واقع‌گرایی مواجه شود».

وی ادامه داد: «ایران و آمریکا روابط سیاسی ندارند، اما آن چه آمریکا به عنوان یک تعهد بین المللی چند جانبه در برجام پذیرفته است را باید اجرا کند».

برجام یا همان (برنامه جامع اقدام مشترک) به توافق هسته ای میان تهران و جامعه جهانی گفته می شود که برپایه آن، ایران متعقد شده برنامه اتمی خود را محدود کند و در برابر آن، تحریم های اعمال شده علیه این کشور لغو شود.

در دولت باراک اوباما، آمریکا یکی از طرف های مورد مذاکره آمریکا بود. مذاکرات دو جانبه وزرای امور خارجه دو کشور که پس از بیش از سه دهه صورت گرفت، مهم ترین عمل تاثیرگذار در به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای بود.

چند ماه پیش ترامپ در انتقاد از توافق هسته ای با ایران گفته بود در صورت رسیدن به ریاست جمهوری، برجام را پاره خواهد کرد.
پیش از ظریف بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته بود که آنچه برای ایران و مردم آن مهم ، قابل اعتنا و ملاک در ارزیابی آنها خواهد بود، عملکرد و سیاست‌های اجرایی دولت آینده آمریکاست.

او افزود: «مردم ایران و جمهوری اسلامی ایران از سیاست‌ها و رویکرد گذشته دولتمردان آمریکا طی دهه‌های گذشته تجربیات ناخوشایند و تلخی داشته و دارند. آنچه برای ایران و مردم آن مهم ، قابل اعتنا و ملاک در ارزیابی آنها خواهد بود، عملکرد و سیاست‌های اجرایی دولت آینده آمریکاست که از مواضع و اظهارات تبلیغاتی انتخاباتی ایشان در دوران رقابت‌های انتخابات از اهمیت بیشتری می تواند برخوردار ‌باشد».