.
.
.

مشاور یهودی ایرانی دونالد ترامپ کیست؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

"دیوید پیمان" مشاور فارسی زبان دونالد ترامپ که در ایران به دنیا آمده و به زبان فارسی نیز سخن می‌گوید، اندکی بیش از یک ماه است که به عنوان مسئول اطلاع‌رسانی ویژه یهودیان به کمپین انتخاباتی این نامزد جمهوری‌خواه پیوسته است. او پیش از این به شکل پاره‌وقت به کمپین ترامپ کمک می‌کرد.

پیمان که 38 سال پیش در ایران به دنیا آمد، در سال 1984 به همراه خانواده به آمریکا مهاجرت کرد و در لوس‌آنجلس، شهری که تعداد زیادی از یهودیان ایرانی در آن حضور دارند، مستقر شد.

او که اینک خود را یک ارتودکس یهودی معرفی می‌کند، از دانشگاه هاروارد در رشته حقوق فارغ‌التحصیل شده و پیش از اینکه به اتحادیه ضد برنامه هسته‌ای ایران بپیوندد، معاون دادستان کل کالیفورنیا بوده است. در اتحادیه ضد برنامه هسته‌ای ایران، با توجه به تسلط او به زبان فارسی، به عنوان یک کارشناس طراحی قوانین تحریم‌ها کار می‌کرد تا به این گروه در مخالفت با جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران و همچنین مخالف با توافق هسته‌ای حکومت آمریکا با ایران، کمک کند.

دیوید پیمان این روزها به عنوان مسئول اطلاع‌رسانی ویژه یهودیان در تیم ترامپ فعالیت می‌کند و به سوالاتی و ابهاماتی که هم‌کیشانش درباره رئیسش دارند، پاسخ می‌دهد. او در این باره به پایگاه اینترنتی نشریه فوروارد که اخبار یهودیان آمریکا را پوشش می دهد، گفت: پیامی که من از جامعه یهودیان آمریکا دریافت کرده‌ام واضح و روشن است؛ هر دو گروه محافظه‌کار و مذهبی یهودیان، ترامپ را گزینه مناسب‌تری برای ریاست جمهوری می‌دانند.

مشاور یهودی ترامپ با مقایسه او و نامزدهای پیشین جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری گفت: گمان می‌کنم او [ترامپ] بهتر از میت رامنی و بهتر از مک‌کین و حتی بهتر از جورج بوش عمل خواهد کرد.

دیوید پیمان اکثر هفته‌های پیش از 8 نوامبر را در مسیر بین نیویورک و نقاط پرجمعیت رای دهندگان یهودی در فلوریدای جنوبی، اوهایو و پنسیلوانیا گذرانده است. ماموریت مشاور یهودی کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ سخت و دشوار است. تیم انتخاباتی ترامپ در طول فعالیت‌های انتخاباتی خود نتوانسته به خوبی با جامعه یهودیان ارتباط برقرار کند. میلیاردر نیوریورکی دو نفر از دوستان تجاری‌اش به نام‌های جیسون گرینبالت و دیوید فریدمن را به عنوان مشاورانش در اسرائیل برگزیده است.

در طرف مقابل، تیم انتخاباتی هیلاری کلینتون از مراحل اولیه، رقابت نهایی یک مسئول اطلاع‌رسانی ویژه یهودیان به صورت تمام وقت استخدام کرده و با کمک گروه‌های خارجی توانسته شبکه‌ای از هواداران یهودی در سرتاسر کشور را ایجاد کند.

علیرغم اینکه چهره‌های سرشناس جمهوری‌خواهان از کاندیدای این حزب برای انتخابات ریاست جمهوری فاصله گرفته و برخی از آنها به دلیل رفتارهای نامتعارف ترامپ عذرخواهی کرده‌اند، دیوید پیمان معتقد است که جامعه یهودیان در این انتخابات یک شگفتی بزرگ را رقم خواهد زد.

ائتلاف یهودیان جمهوری‌خواه این بار با تمرکز بر انتخابات مجلس سنا، حمایت و پشتیبانی چندانی از ترامپ نکرده و بسیاری از حامیان مالی به ترامپ پشت کرده‌ و او را با "شلدون آلدلسون" مالک سرشناس کازینوهای لاس‌وگاس تنها گذاشته‌اند. پیمان در این‌باره نیز می‌گوید: اعضای این ائتلاف را نمی‌شناسم ولی ما روی رای‌دهندگان یهودی بیش از اعضای عالی‌رتبه حزب حساب باز کرده‌ایم؛ آنچه مهم است، خانواده‌های یهودی، دانشجویان یهودی، زنان یهودی و پدران یهودی است.