.
.
.

دادگاهی در مونیخ، فیس‌بوک را به تشویق برای نفرت‌پراکنی متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری دویچه وله آلمان گزارش کرده است مارک زوکربرگ و تعدادی از مقامات عالی‌رتبه فیس‌بوک با اتهام تشویق به برخی جرائم از جمله انکار هولوکاست مواجهند. مقامات آلمانی معتقدند که شبکه‌های اجتماعی، نظارت کافی روی پیام‌های تهاجمی کاربران ندارند.

رسانه‌های آلمان روز گذشته خبر دادند، دادگاهی در شهر مونیخ آلمان بر علیه مارک زوکربرگ، موسس فیس‌بوک طرح دعوی کرده است. هفته‌نامه "در اشپیگل" قبل از انتشار شماره این هفته، روی سایت اینترنتی خود نوشت که اسناد و مدارک دادگاه رسیدگی به اتهام فیس‌بوک درباره تشویق به نفرت‌پراکنی را به دست آورده است.

گفته می‌شود علاوه بر زوکربرگ، شریل سندبرگ مدیر عامل فیس‌بوک، ريچارد آلن و اوا ماریا کیرشیپر از دیگر مقامات این شرکت، نیز در این باره متهم هستند.

براساس اشپیگل، این دعوی از سوی یک وکیل به نام "چان جو جون" مطرح شده است. این وکیل گفته فیس‌بوک را به دلیل سهل‌انگاری درباره پیام‌های تهدید به قتل و تهدید به خشونت و انکار هولوکاست مورد تعقیب قرار می‌دهد.

در آلمان قوانین مربوط به خشونت، بسیار سخت‌گیرانه هستند و اکثر نمادهای نازیسم و تبلیغ نژادپرستی کاملا ممنوع هستند. بر اين اساس فیس‌بوک ملزم به پاک کردن محتوای غیرقانونی از روی سایت است. فیس‌بوک با انتقادات فراوانی درباره مدت زمان زيادی که صرف این موضوع می‌شود، مواجه شده است.

"هیکو مارس" وزیر دادگستری آلمان نیز فیس‌بوک و توئیتر را به دلیل آنکه در حذف موارد غیرقانونی "خیلی کند" هستند، تهدید کرد. ماس تلاش می‌کند در ابتکاری جدید در بروکسل، قوانینی فراگیر در اتحادیه اروپا را به تصویب برساند که براساس آنها مجازات سنگین‌تری بر علیه نژادپرستی و دگرستیزی اعمال شود.

در همین زمینه فیس‌بوک اعلام کرده است که به شدت در مقابل گفتمان نفرت‌ می‌ایستد و تلاش می‌کند در آینده محتوای متربط با نفرت‌پراکنی و نژاد پرستی با سرعت بیشتری از روی این شبکه اجتماعی زدوده شود.