.
.
.

روسیه پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت برای آتش‌بس در حلب را وتو کرد

نماینده بریتانیا: وتوی روسیه تکرار همان «ننگی»‌است که در سیاست‌هایش انجام می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

همانگونه که انتظار می‌رفت، روسیه شامگاه شنبه ۸ اکتبر، پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده به شورای امنیت سازمان ملل از سوی فرانسه و اسپانیا برای آتش‌بس در حلب سوریه را وتو کرد. ۱۱ کشور به این پیش‌نویس رای دادند، ۲ کشور مخالفت کردند و ۲ کشور رای ممتنع دادند. وتوی روسیه هم ضربه‌ای تمام کنده برای پیش‌نویس بود.

پس از رای گیری بر سر پیش‌نویس قطعنامه، نمانیده بریتانیا در شورای امنیت، به شدت از موضع روسیه انتقال کرد و گفت که وتوی روسیه تکرار همان «ننگی»‌است که روسیه در سیاست‌هایش انجام می‌دهد. او خطاب به نماینده روسیه که رئیس دوره‌ای شورای امنیت است گفت:‌ «به خاطر وتو نمی‌توانم از تو تشکر کنم».

پیش از رای گیری، جان مارک ایرلوت وزیر امور خارجه فرانسه، در سخنانی در جلسه شورای امنیت گفت که وضعیت حلب، روی محک قرار دارد. او گفت: «اگر اکنون اقدامی نکنیم، جهان برای همیشه حلب را از دست خواهد داد».

او ادامه داد: «شورای امنیت باید خواستار توقف بمباران حلب و ورود کمک‌های بشردوستانه شود. آن‌چه در سوریه روی می‌دهد، تکرار نسل‌کشی است».

او گفت «رئیس نظام سوریه و متحدانش، با تروریسم مبارزه نمی‌کنند، بلکه آن را تقویت می‌کنند هرکس در کنار نظامی بایستد که مردمش را می‌کشد، باید پیامدهایش را تحمل کند. نباید عاملان جنایت‌‌های جنگی در سوریه از مجازات در امان بمانند».

او در اشاره به روسیه، خاطرنشان کرد برخی پیش‌شرط‌هایی برای توقف بمباران غیرنظامیان قرار می‌دهند. او در پایان گفت: «پیش‌نویس قطع‌نامه پیشروی شما است، این زمینه را برای کمک به غیرنظامیان و تحقیق درباره نقض حقوق بشر آماده می‌کند».

از سویی نماینده اسپانیا هم گفت که پیش‌نویس قطعنامه به از سرگیری مذاکرات به منظور یافتن راه‌حلی سیاسی برای بحران سوریه می‌انجامد.

در مقابل ویتالی چورکین نماینده روسیه در شورای امنیت گفت که موضع کشورش مخالفت با پیش‌نویس فرانسوی-اسپانیایی است. او با بیان این‌که این پیش‌نویس دارای نقاط ضعف بسیاری است گفت:‌ «روسیه پیشتر تاکید کرده بود که علیه پیش‌نویس قطعنامه فرانسه رای خواهد داد».

چورکین افزود که برای پیشرفت در تلاش‌های بشردوستانه باید جنگجویان (مخالف) از حلب خارج شوند.