.
.
.

روسیه تهدید کرد: ارتباطات دیپلماتیک خود را با وزیر امور خارجه آمریکا قطع می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه شنبه ۸ اکتبر اعلام کرد که روسیه به‌زودی درباره توقف ارتباطات دیپلماتیک با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا از مردم روسیه نظرخواهی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپس ماریا زاخاروا در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: «باتوجه به ادعای اخیر جان کری که خواستار تحقیق نسبت به وقوع جنایت جنگی در سوریه شده است، وزیر امور خارجه آمریکا باید بداند که روسیه با برگزاری یک نظرسنجی در روسیه به ارتباطات دیپلماتیک با جان کری پایان می‌دهد.»

وی افزود: «مردم روسیه در این نظرسنجی باید به این سوال پاسخ بدهند، آیا روسیه ارتباطاتش را در وزارت امور خارجه (با طرف آمریکایی) قطع کند؟»

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا جمعه گفته بود که اقدام‌های روسیه و نظام اسد در حلب از جمله بمباران بیمارستان‌ها، ضرورت تحقیق در وقوع جنایت‌ جنگی در این شهر را به وجود آورده است.

کری جمعه پیش از دیدار با همتای فرانسوی‌اش، در کنفرانسی خبری گفت: «شب گذشته نظام سوریه بیمارستان دیگری را بمباران کرد، ۲۰ تن را کشت و ۱۰۰ تن دیگر را زخمی کرد. روسیه و نظام چندین توضیح برای جهان بدهکارند از جمله درباره بمباران بیمارستان‌‌ها مراکز پرشکی، کودکان، زنان و...، این اقدام‌ها ضرورت تحقیقی مناسب درباره جنایت‌های جنگی را به وجود آورده است و باید عاملان این اقدام‌ها مجازات شوند».

حدود دو هفته پیش پس از آغاز درگیری‌ها در پی شکست آتش‌بس یک هفته‌ای که با توافق آمریکا و روسیه برقرار شد، ارتش دولتی و متحدانش، پیشروی‌هایی در مناطق شمال و مرکز شرق حلب که در کنترل مخالفان قرار دارد، داشتند. در این مناطق، بیش از ۲۵۰ هزار غیر نظامی زندگی می‌کنند.

در این مدت چند بیمارستان توسط جنگنده‌های روسیه و نظام اسد بمباران شد و به طور کامل از خدمت خارج شد. ده‌ها غیر نظامی هم در حملات روسیه و نظام اسد به حلب کشته شدند.