.
.
.

برجسته‌ترین واکنش‌های بین‌المللی در مخالفت با «جاستا»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تصویب قانون «عدالت علیه حامیان اقدام‌های تروریستی» (جاستا) در کنگره آمریکا، واکنش‌های مخالف بسیاری در جهان در پی داشت.

بسیاری از واکنش‌ها، این قانون را ناقض ارزش برابری میان کشورها توصیف کردند. برخی دیگر گفتند که این قانون باعث انقلابی قانونی عليه قانون بین‌المللی خواهد شد. اما تندترین واکنش از سوی وزارت امور خارجه روسیه بود.

برجسته‌ترین واکنش‌های جهانی به این قانون:


۱- اوباما:

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا: «دلیل نقش وتوی ریاست جمهوری را بر قانون درک می‌کنم. پر واضح است که همه ما همچنان از زخم‌های ۱۱ سپتامبر رنج می‌بریم و در شوک هستیم. هیچ‌کس بیش از نسل ۱۱ سپتامبر به نمایندگی از ما به جنگ نرفت» او افزود: «بر این باورم آن‌چه روی داد اشتباه بود».

۲- وزارت امور خارجه آمریکا:

جاش ارنست سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره نقض وتوی ریاست جمهوری بر قانون جاستا توسط مجلس سنا گفت: «این شرم‌آورترین اقدامی است که مجلس سنا از سال ۱۹۸۳ انجام داده است».

۳- مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا:

جان برینان مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا گفت: «تمام مسئولان امنیت ملی در دولت میزان خطرناک بودن این قانون بر منافع و امنیتمان را درک می‌کنند و می‌دانند چه تاثیر منفی خواهد داشت».

۴- رئیس مجلس نمایندگان آمریکا:

پل ریان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «راهی برای اصلاح قانون وجود دارد تا نیروهایمان با مشکلات قانونی در خارج روبرو نشوند و در همان حال، حقوق قربانیان ۱۱ سپتامبر حفظ شود».

۵- روسیه:

وزرات امور خارجه روسیه، اعلام کرد که کنگره آمریکا، بار دیگر، بی ارزش شمردن قانون بین‌المللی را نشان داد و با تصویب قانون جاستا، به «اخاذی قضایی» روی آورد.

در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه آمده است: «واشینگتن بار دیگر سبک شمردن مطلق قانون بین‌المللی با تصویب این قانون امکان شکایت به دادگاه‌های آمریکایی در قانون جاستا را نشان داد». این بیانیه افزوده است: «این ناشی از اعتماد به نفس افراطی بسیاری از سیاستمداران آمریکایی است که اختیارهای دستگاه قضایی آمریکا را تا حدی توسعه می‌دهند که شامل همه جهان شود بدون این‌که به حاکمیت کشورها و عقل سلیم توجه کنند».

۶- فرانسه:

رومان نادال سخنگوی وزرات امور خارجه فرانسه گفت که همه کشورهای اتحادیه اروپایی، این قانون را مخالف مصونیت حاکمیت کشورها می‌دانند که بر اهمیت دادگاه کیفری بین‌المللی تاکید می‌کند. او بر ضرورت هماهنگی میان قانون جنگ علیه تروریسم با قوانین محلی و بین‌المللی تاکید کرد.

۷- پارلمان فرانسه:

پارلمان فرانسه هشدار داد که قانون جاستا «به انقلاب قانونی در قانون بین‌المللی با پیامدهای سیاسی بزرگ» خواهد انجامید و افزود: «برای تصویب قانونی تلاش خواهیم کرد که به شهروندان فرانسوی اجازه پی‌گرد قضایی آمریکا را بدهد».

۸- اتحادیه اروپا:

اتحادیه اروپا با رد این قانون آن را تجاوز به حاکمیت کشورها و متناقض با میثاق ملل متحد به ویژه اصل برابری میان کشورها دانست.

۹- پارلمان هلند:

پارلمان هلند در نامه‌ای به اعضای مجلس نمایندگان آمریکا نوشت: «جاستا نقض صریح و غیرقابل توجیه حاکمیت ملی هلند است که دارای پیامدهای بزرگی خواهد بود».

۱۰- بحرین:

وزیر امور خارجه بحرین در تویتی هشدار داد که قانون جاستا، پیامدهای بزرگی برای خود واشینگتن خواهد داشت.

۱۱- مصر:

احمد ابوزید سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه مصر تصریح کرد: «آن‌چه قانون عدالت علیه حامیان تروریسم» نامیده می‌شود، بر روابط بین‌الملل تاثیر منفی خواهد گذاشت.

۱۲- ترکیه:

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با انتقاد شدید از تصمیم کنگره آمریکا که وتوی باراک اوباما را نقض کرد، گفت‌: «قانون عدالت علیه حامیان تروریسم اقدام بدی است». اردوغان خطاب به پارلمان ترکیه افزود: «این مساله با اصل مسئولیت فردی هنگام جرم در تضاد است. امیدواریم در این تصمیم نادرست بازنگری و در اسرع وقت اصلاح شود».