.
.
.

نخستین مناظره کلینتون و ترامپ چگونه گذشت؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نخستین مناظره میان دو کاندیدای دمکرات و جمهوریخواه ایالات متحده آمریکا، هلاری کلینتون و دونالد ترامپ شامگاه دوشنبه در دانشگاه هوفسترا در لانگ‌آیلند برگزار شد.

در این مناظره 90 دقیقه‌ای که نخستین سه مناظره دیگر پیش از رای‌گیری در 8 نوامبر آینده است دو رقیب با دست دادن به یکدیگر سخنان خود را در دفاع از برنامه‌های انتخاباتیشان را آغاز کردند.

دو رقیب بر سر کرسی ریاست جمهوری آمریکا سخنان خود را با جدالی سخت درباره اقتصاد آمریکا آغاز کرده یکدیگر را متهم کردند که طرحی سودبخش برای ایجاد کار در کشور در اختیار ندارند.

کلینتون در پاسخ به پرسشی درباره رفاه اقتصادی در آمریکا گفت:" باید اقتصاد برای همه فعال کنیم و نه برای کسانی‌که در بالا قرار دارند".

ترامپ نیز در این باره گفت:" فرصت‌های شغلی بسیاری از دست می‌رود، این فرصت‌ها به مکزیک و کشورهای بسیار دیگری می‌رود".

او در ادامه افزود:" من فرصت‌های شغلی باز خواهم گرداند اما تو نمی‌توانی این کار را بکنی"، وزیر خارجه سابق آمریکا در پاسخ گفت:"دونالد من می‌دانم که تو در دنیای مخصوص خودت زندگی می‌کنی".

کلینتون در جواب رقیب خود او را متهم کرد که بر خلاف نامزدهای رقابت‌های پیشین انتخاباتی از انتشار اظهارنامه مالیاتی خودداری می‌کند زیرا او "چیزی را پنهان می‌کند".

وزیر خارجه سابق آمریکا افزود:" هیچ دلیلی وجود ندارد تا باور کنم که او یک روزی اظهارنامه مالیاتی‌اش را منتشر کند، زیرا چیزی را پنهان می‌کند."

در این مناظره ترامپ موضوع ایمیل‌های رقیب دمکرات خود را هنگامی‌که در سمت وزیر خارجه انجام وظیفه می‌کرد به او یاد‌اوری کرد و کلینتون در مقابل کندیدای میلیاردر را متهم به خودداری از انتشار اظهارنامه مالیاتی کرد.

ترامپ گفت:" من اظهارنامه مالیاتی خود را بر خلاف خواسته وکیلم منتشر می‌کنم اما پس از آن‌که او 33 هزار ایمیلی را که حذف کرده منتشر کند".

در مقابل کاندیدای جمهوریخواه، رقیب دمکرات خود را متهم کرد، در دوره‌ای که مسئولیت وزارت خارجه آمریکا را در دست داشت باعث ایجاد "هرج و مرج گسترده" در خاورمیانه شد.

او در راستای اشاره به ظهور داعش در منطقه و جهان افزود:" به خاورمیانه بنگرید که در هرج و مرج گسترده‌ای به سر می‌برد، این وضعیت در سایه وزارت شما به وقوع پیوست".

ترمپ گفت:" درباره داعش صحبت می‌کنید، اما شما آنجا بودید، وزارت خارجه را بر عهده داشتید، آن هم زمانی که این تشکیلات در مراحل اولیه خود بود. اما امروز داعش در 30 کشور حضور دارد، آیا شما آن را متوقف خواهید کرد؟ باور نمی‌کنم".

از سوی دیگر هلاری کلینتون رقیب میلیاردر خود را متهم کرد که زندگی سیاسی خود را بر اساس "دروغی نژادپرستانه" بنا نهاده است، زیرا او زادگاه اوباما رئیس جمهوری آمریکا و در نتیجه حقش در رئیس جمهور شدن در این کشور را مورد شک و تردیدی قرار داده است".

کلینتون در ادامه گفت که ترمپ اخیرا گفته خود در باره مکان تولد اوباما را پس گرفته و عملا اعتراف کرده که نخستین رئیس جمهوری رنگین‌پوست این کشور در آمریکا به دنیا آمده است، اما "او نمی‌تواند از این دروغ به این راحتی رفع مسئولیت کند".

او ترامپ را متهم کرد که حرکت سیاسی خود را با یک دروغ نژادپرستانه آغاز کرده، زیرا مدعی شده بود که نخستین رئیس جمهوری سیاه‌پوست شهروند آمریکا نیست".

ترامپ در ادامه سخنان خود در این مناظره با اشاره به نقش بین‌المللی ایالات متحده آمریکا گفت که این کشور بیش از این نمی‌تواند "پلیس جهان" باشد، اگر متحدانش خواهان حمایت هستند باید بهای آن را بپردازند.

این میلیاردر جنجالی همچنین گفت:" من واقعا خواهان کمک کردن به متحدانمان هستم اما ما میلیاردها دلار ضرر می‌کنیم. نمی‌توانیم پلیس جهان باشیم، نمی‌توانیم از کشورهای دیگر در سراسر جهان حمایت کنیم اگر بهای این حمایت را نپردازند."