.
.
.

آمریکا: ایران دیگر حق ندارد درباره مساله لغو تحریم‌ها اعتراض کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارنست موینز وزیر انرژی آمریکا دوشنبه ۲۶ سپتامبر گفت که ایالات متحده، به توافق هسته‌ای با ایران پایبند بود و تهران هیچ حقی ندارد درباره این‌که واشینگتن به اندازه کافی تحریم‌ها را لغو نکرده، اعتراض کند.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران هفته پیش گفته بود که آمریکا به تعهدات خود در توافق هسته‌ای عمل نکرده است؛ توافقی که بر پایه آن، ایران برنامه اتمی خود را محدود کرده و در مقابل، تحریم‌هایی که به خاطر این برنامه علیه‌اش اعمال می‌شد، لغو می‌شود.

بانک‌های خارجی به خاطر بیم از نقض برخی تحریم‌هایی که همچنان آمریکا علیه ایران اعمال می‌کند، از تعامل با ایران حذر می‌کنند. این تحریم‌ها به خاطر مسائلی جز فعالیت هسته‌ای علیه تهران اجرا می‌شود.

موینز در کنفرانسی خبری در حاشیه نشست سالانه اعضای آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای سازمان ملل متحد گفت:‌ «تحریم‌هایی که باید لغو می‌شد، لغو شد. این چیزی است که ما به آن متعهد شده بودیم و به آن عمل کردیم».

با این وجود علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، بار دیگر موضع کشورش را تکرار کرد و گفت: «همچنان انتظارها برای لغو کامل و سریع همه تحریم‌های ایران بر پایه برنامه جامع اقدام مشترک، براورده نشده است».

اما وزیر انرژی آمریکا گفت که واشینگتن، حتی بیش از تعهدش عمل کرده و مسئولان آمریکایی هم به برخی از بانک‌های اروپایی بزرگ گفتند که محدودیتی برای تعامل با ایران ندارند، اما تا کنون تنها چند بانک کوچک پذیرفتند که با تهران تعمل کنند.

او ادامه داد: «ایران اکنون تقریبا به همان میزانی نفت صادر می‌کند که پیش از تحریم‌ها صادر می‌کرد و این نقدینگی بزرگی برای ایران فراهم کرد».

این در حالی است که علی اکبر صالحی، آمریکا را تهدید کرد که در صورت «عمل نکردن به تعهداتش» ایران گام‌های لازم در این زمینه را خواهد برداشت. البته توضیحی درباره این گام‌های مورد اداعا، ارائه نداد.