فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • کاخ سفید: اوباما مصوبه «جاستا» از سوی کنگره را وتو خواهد کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  کاخ سفید روز پنجشنبه 22 سپتامبر 2016 اعلام کرد که باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا برای رد «قانون عدالت در برابر حامیان تروریسم» (justa) که از سوی کنگره تصویب شده و به مجلس سنا فرستاده شده است، از حق وتو استفاده خواهد کرد.

  بر اساس مصوبه روز جمعه مجلس نمایندگان آمریک که پیش از آن به تصویب سنا نیز رسیده بود، و در صورت امضای آن توسط رئیس جمهوری برای تبدیل شدن به قانون، بازماندگان حملات یازدهم سپتامبر می توانند در دادگاه‌های آمریکا از کشورهایی که شهروندان آنها در حملات 11 سپتامبر دست داشتند، درخواست غرامت کنند.

  کاخ سفید پیش از این نیز اعلام کرده بود که در صورت تصویب این قانون اوباما آن را وتو خواهد کرد.

  گفتنی است که اغلب کسانی که در حملات سپتامبر شرکت کرده بودند از سوی کشورهایشان طرد و شهروندی آنها ساقط شده بود.

  کشورهای عرب عضو شورای همکاری خلیج روز دوشنبه از مصوبه اخیر کنگره آمریکا برای مجاز دانستن امکان شکایت بازماندگان قربانیان حملات تروریستی یازدهم سپتامبر 2001 از سعودی، ابراز نگرانی کردند.

  بنا به خبرگزاری رویترز، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید، روز دوشنبه در نشست خبری روزانه خود به خبرنگاران گفت، پرزیدنت اوباما این مصوبه کنگره را وتو خواهد کرد.

  شورای شش عضوی همکاری کشورهای عرب خلیج که سعودی عضو کلیدی آن است، اعلام کرده است که این مصوبه «بنیان و اصول روابط بین کشورها، بخصوص مصونیت حکومتی، را زیر سؤال می برد».

  مجلس نمایندگان آمریکا این طرح را جمعه گذشته و با وجود تهدید کاخ سفید به وتوی آن تصویب کرد. این طرح با عنوان "قانون عدالت در مقابل حامیان تروریسم" در ماه می به تأیید اکثریت سنا نیز رسیده بود و برای تبدیل به قانون شدن نیاز به امضای رئیس جمهوری دارد.

  کاخ سفید پیشتر هشدار داده بود تصویب چنین طرحی می تواند هم به روابط واشنگتن و ریاض صدمه بزند و هم به دیگر کشورها امکان دهد تا در اقدامی تلافی جویانه ساز و کار قانونی برای شکایت از ایالات متحده را فراهم کنند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران