.
.
.

کری: انتقال مجاهدین خلق ایران از عراق به آلبانی برای ما یک دستاورد انسانی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه 13 سپتامبر 2016 در یک کنفرانس مطبوعاتی در واشینگتن گفتکه انتقال سازمان مجاهدین خلق ایران از عراق به آلبانب برای ما یک دستاورد انسانی بوده است.

کری که در رابطه با انتقال سازمان مجاهدین خلق به آلبانی و سایر کشورهای اروپایی اظهار نظر می کرد گفت:« اجازه بدهید در این‌جا خبرهای خوبی را اعلام کنم. بسیار مهم است که اعلام کنیم که ما یک دستاورد انسانی طی هفته‌های گذشته داشتیم. روز جمعه 280 نفر از اپوزیسیون ایران از مجاهدین خلق از کمپ لیبرتی در عراق خارج شدند و این پس از یک ابتکارعمل دیپلوماتیک آمریکا صورت گرفت تا این‌که جان بیش از 3000 نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران که جانشان در خطر بود را تضمین کنیم.

کری گفت:« کمپ مجاهدین خلق در آنجا بارها مورد حمله قرار گرفت و برخی زخمی و برخی کشته شدند.

وی افزود:«یکی از مهمترین دستیارانم و کسی که مورد اعتمادم بود را برای کمک به مجاهدین خلق اختصاص دادم تا این‌ که از عراق خارج شوند. من خوشحالم که آلبانی نقش انسانی مهمی انجام داد و در همین جا از کشورهای آلمان و نروژ و ایتالیا و انگلستان و فنلاند و اعضای اتحادیه اروپا که در نجات دادن مجاهدین خلق کمک کردند تشکر کنم».

سازمان مجاهدین خلق ایران چهار روز پیش ضمن تایید خبر انتقال 280 عضو باقی‌مانده این سازمان از عراق به آلبانی، این انتقال را یک پیروزی بزرگ در برابر خواست رژیم ایران که قتل عام تمام عیار مجاهدیم بوده تلقی کرد.

سازمان مجاهدین خلق در بیانیه خود گفته است که «توطئه‌ها، شانتاژها و تهدیدهای» رژیم ایران و «مزدورانش» در عراق، باعث شد روند انتقال اعضای این سازمان بیشتر از چهار سال طول بکشد.

اردوگاه‌های اشرف و لیبرتی، که اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران در آن مستقر بودند، بارها مورد حمله عناصر دست نشانده ایران در عراق قرار گرفت و ده‌ها نفر از اعضای این سازمان در این حملات کشته شدند.